Ուկրաինայում հեղաշրջում կազմակերպած ազգայնական-արմատական ուժերի առաջնորդները կռվել են թեժ կետերում, այդ թվում՝ Ղարաբաղում։ Այս մասին «Ռոսիսկայա գազետա» թերթին հայտարարել է ՌԴ Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը։
«Չեչնիայի Հանրապետությունում կատարված հանցագործությունների քրեական գործերից պարզ է դարձել, որ Ուկրաինայում 2014թ. փետրվարին հեղաշրջում կազմակերպած աջակողմյան ազգայնական-արմատական շարժման առաջնորդների մեծ մասը ժամանակին Չեչնիայում կռվել է ապօրինի ավազակային խմբավորումների կողմից, իսկ մինչեւ այդ մասնակցել է Մերձդնեստրի, Լեռնային Ղարաբաղի, Հարավային Օսիայի եւ այլ թեժ կետերի իրադարձություններին»,- նշել է Բաստրիիկինը։
Նրա խոսքով՝ հենց այնտեղ են նրանք մարտական գործողությունների եւ գաղափարական պատերազմի փորձ հավաքել, որը օգտագործել են Ուկրաինայի քաղաքական իրավիճակը ապակայունացնելու համար։

Лидеры правых национал-радикальных движений, участвовавших в перевороте в Украине, воевали в различных горячих точках, в том чисел в  Карабахе. Об этом заявил в интервью «Российской газете» председатель Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин.
«По уголовным делам о преступлениях, совершенных в Чеченской Республике, установлено, что большая часть лидеров правых национал-радикальных движений, участвовавших в феврале 2014 года в антиконституционном перевороте на Украине, в свое время воевала в Чечне на стороне незаконных бандформирований, а до этого принимала участие в конфликтах в Приднестровье, Нагорном Карабахе, Южной Осетии и других горячих точках», - отметил Бастрыкин.
По его словам, именно там они приобрели опыт ведения не только боевых действий, но и идеологической войны, который умело применили для дестабилизации политической обстановки в Украине.