Լոս Անջելեսի քաղխորհուրդը հավանություն է տվել Հայոց ցեղասպանության հիշատակին ծառատնկի նախագծի ֆինանսավորմանը :
Նախագիծը, որն առաջարկել էր խորհրդի անդամ Պոլոմ Կրեկորյանը, ենթադրում է 100 նռենի տնկել ամբողջ քաղաքի պուրակներում, հայտնում է «Asbarez»-ը:
Առաջին ծառը տնկվել էր քաղաքապետարանի առջեւ այս տարվա ապրիլի 23-ին: Կրեկորյանի խոսքով, այս քայլով Լոս Անջելեսը իր համերաշխությունն է դրսեւորել ու ցույց տվել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում ինքն արդարության կողմից է: «Նախագիծը կդառնա ցեղասպանության կենդանի հուշարձանը ու հայ ժողովրդի պատմության խորհրդանիշն այն տարի, երբ մենք նշում ենք Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը »,- նշել է նա:

The Los Angeles City Council Tuesday approved funding for the Armenian Genocide Memorial Tree Project.
The project spearheaded by Councilmember Paul Krekorian suggests planting 100 pomegranate trees across city parks and in each pf the 15 council districts to mark the centennial of the Armenian Genocide, Asbares reported.
The first pomegranate tree was planted earlier this year at City Hall on April 23 during LA’s commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
“Los Angeles has unquestionably taken the lead in showing solidarity and standing on the side of justice and recognition for the Armenian people,” said Councilmember Krekorian. “This project will serve as a living genocide memorial and symbol of the Armenian people’s history as we commemorate the centennial anniversary of the Armenian Genocide