Գերմանիայում հողի տալից հանել են Լենինի հուշարձանի հսկայական գլուխը ՝ այն ցուցահանդեսում ցուցադրելու նպատակով, հայտնում է Yahoo News -ը:
Գլուխն այն 129 կտորներից է, որոնց 1991 թ. բաժանվել էր Լենինի հուշարձանը: Մինչ այդ 19 մետրանոց գրանիտե հուշարձանը 40 տարի կանգնած էր Արեւելյան Բեռլինի նույնանուն հրապարակում: Գերմանիայի վերամիավորումից հետո հուշարձանը ապամոնտաժել էին, իսկ հրապարակը վերանվանել ՄԱԿ-ի պատվին:Մասնատված հուշարձանի կտորները թաղել էին անտառում ՝ Բեռլինի արվարձաններից մեկում:
Եվ ահա հիմա 1.7 մետր բարձրությամբ եւ 3.9 տոննա քաշով գլուխը հանել են հողի տակից: Այն կդառնա «Ցիտադել Շպանդաու» թանգարանային համալիրում ծրագրվող «Բեռլինյան հուշարձաններ» ցուցահանդեսի ցուցանմուշներից մեկը: Այդ ցուցահանդեսում ցուցադրվելու են տարբեր դարաշրջանների հուշարձաններ ՝ սկսած կայզերի ժամանակներից մինչեւ ԳԴՀ անհետացում, հայտնում է RG-ն:
Ի դեպ, տեղական իշխանությունները միանգամից չեն տվել հուշարձանը հողից հանելու թույլատվությունը: Աշխատանքները սկսվել են միայն այն բանից հետո, երբ գերպետոլոգները համապատասխան գործողության արդյունքում բոլոր արագաշարժ մողեսներին տեղափոխել են այն բլրի վրայից, որտեղ թաղված էր գլուխը:

В Германии гранитную голову от памятника Ленину выкопали ради участия в выставке, сообщает Yahoo News.
Голова является одним из 129 фрагментов, на которые в 1991 году был распилен памятник Ленину. До этого 19-метровый гранитный монумент в течение 40 лет стоял на одноименной площади в Восточном Берлине. После объединения Германии памятник снесли, а площадь переименовали в честь ООН. Фрагменты распиленного памятника были закопаны в лесу в пригороде Берлина
И вот теперь голову высотой 1,7 метра и массой 3,9 тонны выкопали. Она станет одним из экспонатов готовящейся к открытию выставки «Берлинские памятники» в музейном комплексе «Цитадель Шпандау». На ней будут представлены монументы разных эпох, начиная от времен кайзера и заканчивая исчезновением ГДР, передает RG
К слову, местные власти не сразу дали разрешение на раскопки. Работы начались только после того, как герпетологи провели операцию по переселению прытких ящериц с холма, в котором была зарыта голова.