Սեպտեմբերի 10-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լոնդոնում հանդիպում ունեցավ Մեծ Բրիտանիայի մշակույթի եւ մեդիայի պետքարտուղար Ջոն Ութինգդեյլի հետ։ Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր գնահատեց նախորդ գումարման Համայնքների պալատում պետքարտուղար Ութինգդեյլի գործունեությունը՝ որպես բիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար՝ ընդգծելով, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բրիտանական խորհրդարանական կապերը ակտիվ զարգացում են ապրել։
Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ջոն Ուիթինգդեյլին՝ ապրիլի 24-ին Երեւանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ արվեց մշակութային ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, երկուստեք շեշտվեց Միացյալ Թագավորությունում հայկական մշակութային ժառանգության ներկայացման կարեւորությունը։ Այդ համատեքստում անդրադարձ արվեց համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։
Լոնդոնում Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց ՄԹ խորհրդարան, ուր հանդիպում ունեցավ Լորդերի պալատի անդամներ Քերոլայն Քոքսի եւ Հենրի Հարիսոնի հետ։ Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-բրիտանական խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, բրիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության նոր խմբի ձեւավորման աշխատանքները։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Միացյալ Թագավորությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի անդամների հետ, ովքեր ներկայացրին իրենց կողմից կատարված աշխատանքները եւ ծրագրված ձեռնարկները։
Մտքեր փոխանակվեցին Հայաստանում եւ աշխարհում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումների շուրջ։ Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց հոկտեմբերին Լոնդոնի Վեստմինստերյան աբբայությունում կայանալիք` Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված էկումենիկ արարողության նախապատրաստական աշխատանքներին։

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 10 сентября в Лондоне встретился с госсекретарем по вопросам культуры, медиа и спорта Великобритании Джоном Уиттингдейлом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении, Эдвард Налбандян высоко оценил деятельность Уиттингдейла в Палате общин прошлого созыва в качестве руководителя многопартийной парламентской группы дружбы с Арменией, подчеркнув, что в период его пребывания в этой должности межпарламентские связи двух стран активно развивались. Глава МИД Армении поблагодарил Джона Уиттингдейла за участие в мероприятиях 24 апреля в Ереване по поводу сотой годовщины Геноцида армян.
В ходе беседы были затронуты возможности расширения армяно-британского сотрудничества в культурной сфере. Обе стороны подчеркнули важность представления армянского культурного наследия в Соединенном Королевстве. В этом контексте собеседники коснулись реализации совместных программ.
В Лондоне Эдвард Налбандян посетил Парламент Великобритании, где встретился с членами Палаты лордов Кэролайн Кокс и Генри Харрисоном. На встрече обсуждались вопросы межпарламентского сотрудничества двух стран и работы по формированию новой многопартийной парламентской группы дружбы Великобритания – Армения.
В тот же день министр иностранных дел Армении встретился с членами координационной комиссии по организации мероприятий к столетию Геноцида армян в Великобритании, которые представили проделанную ими работу и планы на будущее. Состоялся обмен мнениями о мероприятиях по поводу сотой годовщины в Армении и мире. Собеседники коснулись подготовительных работ в связи с экуменическим богослужением, посвященным столетию Геноцида армян, которое пройдет в Вестминстерском аббатстве в октябре.