ԵՄ-ում նախագահող Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնի հայտարարությունը բավականին անորոշ է եւ պարունակում է անկոռեկտության տարրեր: Այսօր՝ սեպտեմբերի 11-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը՝ անդրադառնալով Ասելբորնի հայտարարությանը, թե Հայաստանի եւ Բելառուսի հետ համաձայնագրերի նոր տարբերակ է պատրաստվում:
«Բավականին անկոռեկտ է Ասելբորնի համադրությունը, թե ինչու պետք է մեկ փաթեթում դրվի: Մի կողմից հնարավոր է, որ սա ոչ թե գործընթացի խնդիրն է, այլ արտահայտվողի: Մյուս կողմից էլ, քանի չի վավերացվել պայմանագիրը, Հայաստանի իշխանությունները, ընդդիմադիր ուժերը, քաղաքացիական նախաձեռնությունները պետք է ակտիվացնեն եվրոպական ուղղությամբ էական նախաձեռնողականությունը»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Ասելբորնը հայտարարել էր, որ առաջարկվող պայմանագիրն Ասոցացման մասին համաձայնագիր չէ, դա մեկ մակարդակով ավելի պակաս կլինի:
«Այդ համաձայնագրում մաքսային արտոնություններ չեն լինի: Այնտեղ շատ բան չի լինի, բայց հիմա մենք միայն մշակում ենք այն»,- ասել է նախարարը:

YEREVAN. – The statement by Jean Asselborn, the Foreign Minister of Luxembourg which is the current President of the Council of the European Union (EU), is rather unclear, and it contains elements incorrectness.
“European Integration” NGO Chairman, political scientist Karen Bekaryan, said the aforementioned at a press conference on Friday. He stated this commenting on Asselborn’s announcement that the EU is preparing new types of agreements to sign with Armenia and Belarus.
“Asselborn’s combination as to why it should be put in one package is quite incorrect,” said Bekaryan. “On the one hand, this could be the problem of the speaker, and not the process.
“And on the other hand, since the agreement has not yet been ratified, Armenia’s authorities, opposition forces, [and] citizens’ initiatives should intensify the substantial proactiveness in the European direction.”