Անհրաժեշտ է փոխել Հայաստանում անցկացվող տնտեսական քաղաքականությունը։ Այս մասին հոկտեմբերի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայիս պայմաններում 9 ամսվա տվյալներով պակասել են անգամ արտահանման եւ ներկրման ծավալները։ «Դա վկայում է քաղաքացիների ցածր վճարունակության մասին։ Մենք պետք է կարողանանք ներկրվող ապրանքները փոխարինել տեղական արտադրանքով։ 15 տարվա ընթացքում Հայաստանը ներկրել է 41 մլրդ դոլարի ապրանք եւ արտահանել 15 մլրդ դոլարի չափ արտադրանք։ Այսինքն՝ բացասական հաշվեկշիռը 15 տարում կազմել է 26 մլրդ դոլար»,- նշել է Սաֆարյանը։
Նա ընդգծել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը մարդուն աշխատանքով չի ապահովում։ «Այդ նախագծում պետք է լինի նորմ այն մասին, որ պետությունը, տնտեսական քաղաքականության արդյունավետությունից ելնելով, կձգտի աշխատանքով ապահովել յուրաքանչյուր քաղաքացու։ Այդ խնդիրը պետք է դրված լինի։ Կարծում եմ, որ երկրի ղեկավարությունը պետք է որոշակի քայլեր ձեռնարկի այդ ուղղույամբ»,- եզրափակել է Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահը։

YEREVAN. - It’s necessary to change the economic policy run in Armenia, Chairman of the Union of Domestic Manufacturers Vazgen Safaryan said at a press-conference today.
According to him, considering the data for 9 months, in the current conditions even the volumes of export and import have fallen. “This is indicative of the purchasing power of the citizens. We must be able to substitute the import with goods of local production. For 15 years, Armenia imported and exported goods costing $41 billion and $14 billion respectively. Thus, the negative balance for 15 years constituted $26 billion,” Safaryan said.
In Safaryan's words, the draft constitutional amendments don’t guarantee job security. “This draft should have included a norm under which the state would strive to ensure job for every citizen in terms of increasing the effectiveness of implementing the economic policy. This task should be considered. I think the country’s leadership should take certain measures in this direction,” he said.