Անհրաժեշտ է փոխել Հայաստանում անցկացվող տնտեսական քաղաքականությունը։ Այս մասին հոկտեմբերի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայիս պայմաններում 9 ամսվա տվյալներով պակասել են անգամ արտահանման եւ ներկրման ծավալները։ «Դա վկայում է քաղաքացիների ցածր վճարունակության մասին։ Մենք պետք է կարողանանք ներկրվող ապրանքները փոխարինել տեղական արտադրանքով։ 15 տարվա ընթացքում Հայաստանը ներկրել է 41 մլրդ դոլարի ապրանք եւ արտահանել 15 մլրդ դոլարի չափ արտադրանք։ Այսինքն՝ բացասական հաշվեկշիռը 15 տարում կազմել է 26 մլրդ դոլար»,- նշել է Սաֆարյանը։
Նա ընդգծել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը մարդուն աշխատանքով չի ապահովում։ «Այդ նախագծում պետք է լինի նորմ այն մասին, որ պետությունը, տնտեսական քաղաքականության արդյունավետությունից ելնելով, կձգտի աշխատանքով ապահովել յուրաքանչյուր քաղաքացու։ Այդ խնդիրը պետք է դրված լինի։ Կարծում եմ, որ երկրի ղեկավարությունը պետք է որոշակի քայլեր ձեռնարկի այդ ուղղույամբ»,- եզրափակել է Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահը։

Необходимо изменить экономическую политику, проводимую в Армении. Об этом заявил на пресс-конференции 28 октября председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян.
По его словам, в нынешних условиях, если посмотреть данные 9 месяцев, даже объемы экспорта и импорта понизились. «Это говорит о понижении покупательной способности граждан. Мы должны суметь заменить импорт товарами местного производства. За 15 лет Армения импортировала товары стоимостью в $41 млрд. А экспортировала – стоимостью в $14 млрд. То есть отрицательный баланс за 15 лет составил $26 млрд.», - отметил Сафарян.
Проект конституционных реформ, продолжил он, не гарантирует обеспечение человека работой. «В этот проект необходимо было включить норму о том, что государство будет стремиться обеспечить работой каждого гражданина, исходя из повышения эффективности осуществления экономической политики. Эта задача должна быть поставлена. Думаю, что руководству страны следует предпринять определенные шаги в данном направлении», - подытожил председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении.