«Հայէլեկտրոմաշ» ձեռնարկությունը վերագործարկելան այսօրվա դրությամբ հնարավոր չէ։ Այդ մասին հոկտեմբերի 28-ին Հայաստանի խորհրդարանում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը։
Գործարանի վերագործարկման համարբազմաթիվ ծրագրեր են նախաձեռնվել 90-ականների վերջերին, 2000-ականներին կեսերին։ «Բայց ձեռնարկության արտադրանքը մրցունակ չէ միջազգային շուկաներում։ Իսկ եթե ամբողջությամբ արդիականացնենք գործարանը, դա ավելի թանկ կլինի, քան լրիվ նորը կառուցելը»,- նշել է Ճշմարիտյանը։
Նշենք, որ «Հայէլեկտրոմաշը» Խորհրդային Հայաստանի ամենախոշոր ձեռնարկություններից էր։ Տարբեր տարիների այնտեղ մինչեւ 16 հազար մարդ է աշխատել։ Ձեռնարկությունն արտադրում էր գեներատորներ եւ այլ էլեկտրամեխանիկական սարքավորումներ։

Задействовать предприятие «Армэлектромаш» сегодня не представляется возможным. Об этом заявил на правительственном часе 28 октября в парламенте министр экономики республики Карен Чшмаритян.
Для возрождения завода оставлялись многочисленные программы и в конце 90-х и, в середине 2000-х. «Но продукция предрпиятия неконкурентоспособна на международных рынках. А если полностью осовременивать завод, то это обойдётся дороже, чем создать совершенно новый», - заявил Чшмаритян.
Отметим, «Армэлектромаш» был одним из крупнейших предприятий Советской Армении. В разные годы на заводе работало до 16 с лишним тысяч человек. Предприятие производило генераторы и другое электромеханическое оборудование.