ՌԴ Կոմիի Հանրապետության Դաշնային միգրացիոն ծառայության վարչությունը ՀՀ խուլ եւ կույր քաղաքացուց պահանջում է ռուսերենի իմացության քննություն հանձնել։
Ինչպես «Կոմինֆորում»-ին հայտնել է աղջկա մայրը՝ Գոհար Մեսրոպյանը, իրենց ընտանիքն արդեն 5 տարի է, ապրում է Սիկտիվկարում։ Նրանց ժամանակավոր կեցության իրավունքի ժամկետը մոտեցել է ավարտին, եւ նա դիմում է ներկայացրել իր, ամուսնու եւ դստեր կեցության իրավունքի ժամկետը երկարաձգելու համար։ Սակայն պարզվել է, որ նոր օրենքը պահանջում է ռուսերենի քննություն հանձնել։
«Ինձ եւ ամուսնուս համար քննություն հանձնելը խնդիր չէ, բայց աղջիկս մանկուց կույր եւ խուլ է, անժամկետ առաջին կարգի հաշմանդամություն ունի։ Ես Գայանեին բերել եմ միգրացիոն ծառայություն, որպեսզի ցույց տամ, որ նա չի կարող քննություն հանձնել, բայց նրանք մեզ հրաժարվեցին ընդունել եւ ասացին, որ հասկանում են խնդիրը, սակայն ոչնչով օգնել չեն կարող»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ գերատեսչությունից հայտնել են, որ հաշմանդամության տեղեկանքը քննություն չհանձնելու պատճառ չէ։

Управление Федеральной миграционной службы по Коми требует слепоглухонемую гражданку Армении сдать экзамен на знание русского языка.
Как рассказала «Комиинформу» ее мама Гоар Месропян, в Сыктывкаре ее семья живет уже пять лет. Сейчас срок действия вида на жительство подошел к концу, и она подала документы на его продление для себя, супруга и дочери Гаяне. Однако выяснилось, что, согласно новому закону, чтобы остаться в России, им необходимо сдать экзамен по русскому языку.
«Для меня с супругом сдать экзамен - не проблема, но моя дочь с детства не видит и не слышит, имеет I группу инвалидности бессрочно. Я привела Гаяне в миграционную службу, чтобы показать, что она не может сдавать экзамен по состоянию здоровья. Там нас приняли и сказали, что понимают нашу проблему, но ничем помочь не могут»,- отметила Г.Месропян.
По ее словам, в ведомстве сообщили, что справка об инвалидности не является причиной не сдавать экзамен.
Чтобы доказать, что девушка действительно слепоглухонемая и не в состоянии проходить эту процедуру, семье Месропян необходимо обратиться в суд.