Հայաստանի կառավարությունը կփոխհատուցի Ռուսաստանի Տուլայի մարզի մոտ տեղի ունեցած ավտովթարի զոհերի թաղման եւ տուժածների բուժման ծախսերը։ Այդ մասին նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի կառավարության նիստի սկզբին ասել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը։
Նման որոշումը, հավելել է նա, ընդունվել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկման արդյունքում։ Նա հիշեցրել է, որ տրանսպորտի եւ առողջապահության նախարարներ Գագիկ Բեգլարյանի եւ Արմեն Մուրադյանի գլխավորած աշխատանքային խումբը Տուլայի մարզ է մեկնել տեղում բուժում ստացողներին անմիջական օգնություն տրամադրելու համար։
Հայաստանի կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը, մասնավորպես վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւին եւ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովին։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, Մոսկվայից Երեւան ուղեւորվող ավտովթարի հետեւանքով ավելի քան չորս տասնյակ մարդ է տուժել։ Յոթ մարդ տեղում զոհվել է։ Եվս մեկը մահացել է հիվանդանոցում։  9-ի վիճակը գնահատվում է որպես ծանր։

YEREVAN. – The Government of Armenia will pay for the burial of those dead and the treatment of those injured in the bus crash in Tula Oblast (province) of Russia.
Prime Minister Hovik Abrahamyan stated the above-said at the start of Thursday’s Cabinet meeting.
Abrahamyan added that this decision was reached during a discussion with President Serzh Sargsyan.
The PM recalled that a working group, led by the ministers of transport and communication and of health, have traveled to Tula Oblast, to render immediate assistance to the bus crash victims who are receiving medical treatment on location.
Hovik Abrahamyan also thanked the Russian government, especially PM Dmitry Medvedev and Transportation Minister Maksim Sokolov.
Over four dozen people were affected as a passenger bus, which was traveling from Moscow to Yerevan, crashed on Tuesday at around 2:10am local time, in Tula Oblast.
Seven people were killed on the spot while another passenger died in hospital. Nine of the injured are in serious condition.
The injured were taken to the three nearby hospitals.
The Tula provincial court on Wednesday handed down a two-month arrest for the driver of this bus, Garnik Harutyunyan.