Ցեղասպանության ճանաչման դատական տարբերակը փակված է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Լիբանանում առաջին անգամ դատավոր դարձած Ռոդնի Դաքեսյանը, որը ատենախոսություն է գրել «1915թ. հայերի դեմ իրագործված կոտորածի իրավական հետեւանքները եւ դրանց լուծման հնարավոր դատական եւ արտադատական մոդելը» թեմայով։ Ատենախոսությունը տպագրվել է 2013-ին, սակայն հայերեն թարգմանվել է 2015թ․ աշնանը։
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Դաքեսյանն անդրադարձել է իր կատարած ուսումնասիրություններին։
Նշենք, որ ձեռնարկում Դաքեսյանը քննարկման է ենթարկում Հայաստանի իրավական կարգավիճակը, իրավական գործողություններ ձեռնարկելու հիմքը եւ Հայոց ցեղասպանության մեջ Թուրքիայի պատասխանատվությունը վկայակոչելու իրավունքը:
-Պարոն Դաքեսյան, ինչքանո՞վ Ձեր գիրքը կօգնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին։
Ես այս գիրքն իմը չեմ համարում, սա հայ ժողովրդի գիրքն է։ Նշեմ, որ սա առաջին իրավական դասագիրքն է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին։ Այն ուսումնասիրում է Ցեղասպանության իրավական հետեւանքները։  Ատենախոսության 475 էջերում ես ուսումնասիրել եմ Ցեղասպանությունն իրավական տեսանկյունից, իսկ վերջին 100 էջը նվիրված են Հայկական հարցին լուծում տալուն։
Այս ատենախոսության մեջ ես ապացուցել եմ, որ Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել, այն հանցագործություն է միջազգային օրենքի համաձայն։
-Հայկական կողմը կկարողանա՞ արդյոք օգտագործել իրավական հիմքերը՝ հաջողության հասնելու համար։
Իմ ուսոումնասիրություններից հետո, կարծում եմ, ոչ ոք չի կարող վիճարկել Ցեղասպանության փաստը, քանի որ այն ապացուցված է միջազգային օրենքներով։ Ըստ իս, դատական տարբերակը փակված է։ Մենք երբեք ճանաչման չենք հասնի դատարանների եւ ատյանների միջոցով։ Ճանաչում կարող է լինել արտադատական տարբերակով։
-Ինչո՞ւ
Մենք ունենք արդարադատության միջազգային դատարան (ԱՄԴ), որն իրավասու է Ցեղասպանության հանցագործությունների գործերի համար։ Բայց գործը ԱՄԴ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է ստանալ երկու կողմերի համաձայնությունը։ Թուրքիան երբեք չի համաձայնվի, որ գործը քննվի ԱՄԴ-ում։ Իսկ Միջազգային քրեական դատարանն իրավասու է՝ դատելու անհատներին, ոչ թե ազգերին, իսկ Ցեղասպանությունը կատարած անձինք  մահացած են, հետեւաբար այս դատարանն իրավասու չէ։
-Արտադատակա՞ն մոդել։
Մենք մի քանի տարբերակ ունենք․ Ցեղասպանության ճանաչման համար սպասենք հաջորդ դարի՞ն, որ ուղիղ բանակցություններ սկսենք Թուրքիայի հետ, թե՞ առաջ բերենք երրորդ կողմ, բայց ինչպե՞ս համոզենք Թուրքիային ճանաչել Ցեղասպանությունը։ Սա կարեւոր հարցն է։ Առաջին, մենք պետք է ինքներս մեզ ասենք, որ ճանաչումը պետք է լինի զոհերի համար, ոչ թե մեզ համար։ Չպետք է մտածենք, թե մենք ինչ ենք ուզում, այլ թե նրանք ինչ են ուզում։ Նրանք ուզում են  բարոյական փոխհատուցում։
-Կան մասնագետներ, որոնք լիահույս են՝ Թուրքիան կճանաչի Ցեղասպանությունը։
Իմ կարծիքով՝ Թուրքիայի վրա դրված է բարոյական պատասխանատվություն, ոչ թե դատական։ Համոզված եմ, որ եթե Թուրքիան հարցն այլ տեսանկյունից ուսումնասիրի, կճանաչի։
-Արդյոք բարոյական պատասխանատվությունը բավարարո՞ւմ է հայկական կողմին։
Ես՝ Ռոդնի Դաքեսյանս, գումար չեմ ուզում, տարածքներ չեմ ուզում, ես ուզում եմ, որ իմ նախնիներին հիշեն եւ հարգեն, այդքան բան։ Ճանաչման համար բանաձեւ կա։ Ես չեմ կարող պարզապես Թուրքիային խնդրել, որ ասի․ «Այո, ես Ցեղասպանություն եմ գործել»։ Նա դա երբեք չի ասի։ Մենք պետք է իմանանք, որ Օսմանյան Թուրքիան է կատարել Ցեղասպանությունը, ոչ թե ներկայիս Թուրքիան։
-2015թ-ն  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն էր։ Ի՞նչ պետք է հիմա անել։
Մենք նոր գիտական էջ պետք է բացենք․ առաջին դարը պատմական էջն էր, ժամանակն է աշխատել գիտականորեն, վերջ տալ քարոզչությանն ու ազնիվ լինել ժողովրդի հետ։

В Ливане впервые ставший судьей Родни Дакесян написал диссертацию на тему «Правовые последствия погромов армян, осуществленных в 1915 году, и возможная судебная или внесудебная модель их решения». Диссертация напечатана в 2013 году, но на армянский язык она была переведена осенью 2015 года. В интервью Новости Армении – NEWS.am Родни Дакесян рассказал о своих исследованиях.
Отметим, что в Дакесян затрагивает правовой статус Армении, основу инициирования правовых действий и право ссылаться на ответственность Турции в осуществлении Геноцида армян:
Насколько Ваша книга будет способствовать процессу признания Геноцида армян?
Эту книгу я не считаю своей, это – книга армянского народа. Отмечу, что это – первый правовой учебник о признании Геноцида армян. Она касается правовых последствий Геноцида армян. На 475 страницах диссертации я исследовал Геноцид с правовой точки зрения, а последние 100 страниц посвящены решению Армянского вопроса. В этой диссертации я доказал, что Геноцид армян был, согласно международному праву это является преступлением.
Сможет ли армянская сторона использовать правовые основы для того, чтобы достичь успеха?
После моих исследований думаю, что никто не может оспаривать факт Геноцида, так как он доказан международными законами. По-моему, судебный вариант закрыт. Мы никогда не достигнем признания через суды и инстанции. Признание может быть по внесудебному варианту.
Почему?
У нас есть Международный суд юстиции (МСЮ), который правомочен по делам преступлений Геноцида. Но для представления дела в МСЮ необходимо получить согласие обеих сторон. Турция никогда не согласится, чтобы дело рассматривалось в МСЮ. Международный уголовный суд правомочен судить отдельных лиц, но не нации, а осуществившие Геноцид лица уже умерли, следовательно, этот суд не правомочен.
Внесудебная модель?
У нас есть несколько вариантов: дождаться следующего века для признания Геноцида, чтобы начать прямые переговоры с Турцией, или же вывести третью сторону, но как убедить Турцию признать Геноцид? Это важный вопрос. Во-первых, мы должны сказать сами себе, что признание должно быть для жертв, а не для нас. Мы не должны думать, чего мы хотим, а думать, чего хотели бы они. Они хотели бы моральной компенсации.
Есть специалисты, которые надеются, что Турция признает Геноцид.
По-моему, на Турцию возложена моральная ответственность, а не судебная. Уверен, что если Турция изучит вопрос с другой точки зрения, то признает.
Удовлетворит ли моральная ответственность армянскую сторону?
Я, Родни Дакесян, не прошу денег, не прошу территорий, я хочу, чтобы моих предков помнили и уважали, только и всего. Для признания есть формула. Я не могу просто попросить Турцию, чтобы она сказала: «Да, я совершила Геноцид». Она никогда не скажет это. Мы должны знать, что Геноцид совершила Османская Турция, а не современная Турция.
В 2015 году отмечалось 100-летие Геноцида армян. Что необходимо делать сейчас?
Мы должны открыть новую научную страницу, первый век был исторической страницей, наступило время работать над научной, положить конец пропаганде и быть честными с народом.