Ավստալիայում պաշտոնապես այսօր բնակվում է ավելի քան 40 հազար հայ: Սպորտային ամսագրի հրատարակիչ, հայ Ալֆրեդ Մարգարյանն այդ 40 հազարից մեկն է. նա ընտանիքի հետ Ավստրալիա է տեղափոխվել 1980թ.-ին:
NEWS.am-ի թղթակիցը զրուցել է Ալֆրեդ Մարգարյանի հետ վերջինիս ընտանիքի, Ավստլիայում հայկական համայնքի ակտիվության մասին:
Պատմեք Ձեր արմատների մասին. ձեր ծնողները Հայոց Ցեղասպանությունից փրկվածնե՞ր են:
Ոչ, կարելի է ասել՝ իմ նախնիների պատմությունը հասնում է մինչեւ 1600-ական թթ.: Մենք Իրանի Շահ Աբասի արշավանքներից փրկվածներ ենք: Ինչպես գիտեք, Շահ Աբասն այդ թվականներին այրել է Արաքս գետի ափին գտնվող բոլոր գյուղերն ու քաղաքները՝ սպանելով ոչ արվեստագետ հայերին, այնուհետեւ հավաքել է բոլոր դերասաններին եւ արհեստավորներին եւ բերել Իրան: Պարսկական բոլոր արհեստները՝ կերամիկա, գորգեր, մանրանկարչություն, ինչ-որ տեղ կապված են իմ նախնիների հետ, որոնց հենց Շահ Աբասն է բերել Իրան:
Մենք Իրանից Ավստրալիա ենք գաղթել 1980թ.-ին: Հետաքրքիր է, որ մենք ինքնաթիռ ենք նստել ապրիլի 24-ին եւ վայրէջք կատարել Սիդնեյում ապրիլի 26-ին:
Մեր ընտանիքը ԱՄՆ մեկնելու վիզաներ է ունեցել, քանի որ հայրս ավելի քան 25 տարի աշխատել է ամերիկյան դեսպանատան համար: Սակայն մենք որոշեցինք Ավստրալիա գալ, քանի որ հորեղբայրս Սիդնեյում էր արդեն:
Ինչո՞վ եք զբաղվում Սիդնեյում:
Ես սպորտային ամսագրի հրատարակիչ եմ: Նախկին եւ ներկայիս հրատարակչություններս մեծ մասամբ վերաբերվում են ռեգբիի լիգային, բասկետբոլին, ավստրալիական ֆուտբոլի առաջնություններին, պոկերին: Ես աշխատել եմ նաեւ News Ltd-ի համար՝ որպես ստեղծագործական տնօրեն: Բացի դրանից՝ ես սեփական հրատարակչություն ունեմ:
Անդրադառնանք նաեւ Ավստրալիայում հայկական համայնքին:
Ավստրալիայում հայկական համայնքի թիվը պաշտոնապես 40 հազար է, այնուամենայնիվ, այս թիվը սխալ է, քանի որ շատ հայեր չեն ասում իրենց արմատների մասին: Արդյունքում էլ մեր թվերի մի մասը գնում է իրանցիներին, լիբանանցիներին, եգիպտացիներին եւ այլն:
Հայերի մեծ մասն ապրում է Սիդնեյում, Մելբուռնում եւ Ադելաիդում:
Ինչքանո՞վ է Ավստրալիայի հայկական համայնքը կապված Հայաստանի հետ:
Սիդնեյում ունենք երկու առաքելական եկեղեցի, 1 կաթոլիկ եւ այլ կրոնների պատկանող: Ունենք նաեւ Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միություն, Հայ Դատ, ANCA, AYF, AGBU: Ավստրալիայում գործում է նաեւ երկարօրյա հայկական դպրոց եւ երկու կիրակնօրյա դպրոց: Տարիներ առաջ Armenia Weekly շաբաթաթերթ եւ «Գարուն» ամսագիր ունեինք, որոնց աշխատանքներին նաեւ ես էի մասնակցում: Բացի դրանից մի քանի անվճար ամսագրեր էլ ունեինք: «Եկեղեցո լույս» ամսագիրը դեռեւս հրատարակվում է: Մնացածներն էլ կամաց-կամաց վերածվեցին առցանց մամուլի:
Ամեն տարի դեկտեմբերին անցկացնում ենք Նավասարդյան խաղեր եւ լավագույն մարզիկները մասնակցում են Երեւանում անցկացվող Համահայկական խաղերին:
Մենք նաեւ տարին մեկ անգամ փառատոն ենք կազմակերպում:
Ցավոք սրտի, հայ երգիչ-երգչուհիներն այլեւս համերգային շրջագայություններով չեն այցելում Ավստրալիա: Թվում է, որ մարդիկ չեն հետաքրքրվում նման համերգներով: Նախկինում ինքս համերգներ կազմակերպում էի այստեղ, բայց հիմա արդեն չէ: Ավստրալիայում ամենամեծ համերգները կազմակերպել են Արա Գեւորգյանը (3000 հանդիսատես) ու Արմենչիկը (1700 հանդիսատես):

По официальным данным, в Австралии проживает свыше 40 тысяч армян. Один из них – издатель спортивного журнала Альфред Маркарян. Он переехал вместе с семьей в Австралию в 1980 году.
Корреспондент Новости Армении – NEWS.am побеседовал с Альфредом Маркаряном о жизни армянской общины Австралии:
Расскажите, пожалуйста, о Вашей семье, исторических корнях.
Можно сказать, что история моей семьи восходит к 17-ому веку. Семья спаслась во время похода Шаха Аббаса. Как известно, по приказу Шаха Аббаса были сожжены все села и города на берегу Аракса, убиты все армяне, не представляющие «культурную ценность», а артисты и ремесленники угнаны в Иран. Все персидское искусство – керамика, ковроткачество, миниатюра, в какой-то мере связаны с моими предками, которых Шах Аббас угнал в Иран.
Наша семья переехала в Австралию из Ирана в 1980 году. Примечательно, что мы сели в самолет 24 апреля  прибыли в Сидней 26 апреля. У нас были визы в США, поскольку отец более 25 лет проработал в американском посольстве. Однако мы предпочли уехать в Австралию, потому что брат отца к тому времени уже проживал в Сиднее.
Чем Вы занимаетесь в Сиднее?
Я издатель спортивного журнала. У меня собственное издательство. В основном наши статьи о лиге регби, баскетболе, первенстве по австралийскому футболу, покеру. Я также работал креативным директором в «News Ltd».
Что можете сказать об армянской общине Австралии в целом?
По официальным данным, в Австралии проживает 40 тысяч армян, тем не менее, думаю, эта цифра неверная, так как многие армяне предпочитают молчать о своем происхождении. В итоге часть армян «приписывается» иранцам, ливанцам, египтянам и так далее. Большая часть армян проживает в Сиднее, Мельбурне и Аделаиде.
Насколько армянская община Австралии связана с Арменией?
В Сиднее действуют две григорианские церкви, одна католическая. Есть образовательный армянский центр, офисы «Ай дата», ANCA, AYF, AGBU, армянская школа с продленкой и две воскресные школы. Раньше издавались еженедельник «Armenia Weekly» и журнал «Гарун» («Весна»), в подготовке которых я также принимал участие. Помимо этого, издавалось несколько благотворительных журналов. Но они постепенно превратились в интернет-издания.
Ежегодно в декабре проводим Навасардовские игры, победители участвуют в Панармянских играх в Ереване. Помимо этого, каждый год проводим фестивали. К сожалению, эстрадные певцы из Армении больше не приезжают с гастролями в Австралию. Кажется, люди больше не интересуются подобными концертами. Раньше я и сам организовывал здесь концерты, но сейчас уже нет. Самые большие концерты в Австралии организовали Ара Геворкян (3000 зрителей) и Арменчик (1700 зрителей).