Հնդկաստանի հետախուզությունը պարզել է Փենջաբ նահանգի Փաթհանկոտայում ՌՕՈւ կայանի վրա հարձակում կազմակերպողների անձը: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով The Times Of India թերթը:
Պարբերականի տվյալներով, հարձակումը նախապատրաստել էին «Ջաիշ ե Մուհամմադ» ահաբեկչական խմբավորման անդամները: Ծրագրմանը մասնակցել են նաեւ դրա առաջնորդը՝ Մասուդ Աժարը ու եւս երեք մարդ, որոնք այս պահին Պակիստանի տարածքում են գտնվում: Թերթը նշել է, որ հետախուզական ծառայությունները տեղեկություններ ունեն գրոհայինների հասցեների ու նրանց հեռախոսահամարների մասին: ՌՕՈւ կայանի վրա հարձակումը տեղի է ունեցել հունվարի 1-ի լույս 2-ի գիշերը: Գործողությունը, որի ընթացքում վեց ահաբեկիչ է ոչնչացվել, չորս օր է շարունակվել: Գրոհայինների հետ ընդհարման հետեւանքով յոթ զինվորական է զոհվել: Ենթադրվումէ , որ ավտոմատ զենքով, ականանետներով ու դանակներով զինված ահաբեկիչների նշանակետը կայանում գտնվող կործանիչներն ու ուղղաթիռերն էին, սակայն գրոհայինները չեն կարողացել հասնել տեխնիկային:

Разведка Индии выяснила личности организаторов нападения на базу ВВС
По данным издания, атака была подготовлена членами террористической группировки «Джаиш-е-Мухаммад» («Армия Мухаммеда»). В планировании участвовали в том числе ее лидер Масуд Ажар и еще трое человек, в настоящее время находящиеся на территории Пакистана. Газета отметила, что у разведслужб есть информация об адресах боевиков и их номерах телефонов.
Нападение на базу ВВС произошло в ночь с 1 на 2 января. Операция, в ходе которой были ликвидированы шестеро террористов, продолжалась четыре дня. В результате столкновения с боевиками погибли семеро военных. Предположительно, целью террористов, вооруженных автоматическим оружием, гранатометами и ножами, были находившиеся на базе истребители и вертолеты, однако боевики не смогли добраться до техники.