Իրանը համբերատարություն է դրսեւորում Սաուդյան Արաբիայի թշնամական քայլերի հանդեպ։ Այս մասին Թեհրանում հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը՝ Չինաստանի ԱԳ փոխնախարար Չժան Մինի հետ հանդիպման ժամանակ։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով իրանական Press TV հեռուստաալիքը։
«Մինչ օրս մենք չենք պատասխանել Սաուդյան Արաբիայի բացասական միջոցառումներին, տեղի ունեցող իրադարձություններին վերաբերելով համբերատարությամբ, որովհետեւ շատ մեծ տարբերություն կա իրանական իմաստնության եւ Սաուդյան պաշտոնյաների տհաս մոտեցումների միջեւ»,-նշել է Զարիֆը՝ հավելելով, որ Թեհրանը չի ցանկանում հետեւել տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնելու ճանապարհին։
Նշենք, որ Իրանի եւ Սաուդյան Արաբիայի հարաբերությունների լարվածությունը սկիզբ է առել այն բանից հետո, երբ հունվարի 2-ին մահապատժի է ենթարկվել Սաուդյան Արաբիայի շիա աստվածաբան այաթոլլա Նիմրա ան-Նիմրան։ Վրդովված Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների այդ քայլից, իրանցի ցուցարարները հունվարի 2-ի լույս 3-ի գիշերը գրոհել են Սաուդյան Արաբիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները Թեհրանում եւ Մեշհեդում։ Ի պատասխան հունվարի 3-ին Սաուդյան թագավորությունը խզել է դիվանագիտական հարաբերություններն Իրանի հետ, չնայած Իրանի ղեկավարությունը դատապարտել է հարձակումը դիվանագիտական ներկայացուցիչների վրա եւ կալանավորել հարձակվողներին։

Иран проявляет терпение к враждебным шагам со стороны Саудовской Аравии. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в беседе с замминистра иностранных дел Китая Чжан Мином в ходе его пребывания в Тегеране, сообщает ТАСС со ссылкой на иранский телеканал Press TV.
«До сих пор мы не отвечали на негативные меры Саудовской Аравии, относясь к происходящему с терпением, потому что есть дистанция большого размера между иранской мудростью и не взвешенным и незрелым подходом саудовских чиновников», - отметил Зариф, добавив, что Тегеран не желает следовать по пути нагнетания напряженности в регионе.
Напряженность в отношениях между Саудовской Аравией и Исламской Республикой возникла после казни 2 января саудовского шиитского богослова аятоллы Нимра ан-Нимра. Возмущенные казнью священнослужителя, иранские демонстранты в ночь со 2 на 3 января атаковали диппредставительства Эр-Рияда в Тегеране и Мешхеде. В ответ 3 января королевство прервало дипотношения с ИРИ, несмотря на то, что руководство Ирана осудило нападение на дипмиссии и арестовало нападавших.