Իսպանիայի կառավարությունը կարող է դադարեցնել Կատալոնիայի ինքնավարությունն այն դեպքում, եթե կատալոնական նոր իշխանությունները շարունակեն գործողություններ ձեռնարկել անկախության ձեռքբերման նպատակով: Այս մասին հունվարի 11-ին հայտարարել է Ժողովրդական կուսակցության փոխքարտուղար Պաբլո Կասադոն:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, հունվարի 10-ի երեկոյան Կատալոնիայի խորհրդարանը ինքնավարության կառավարության ղեկավարի պաշտոնում հաստատել է Կարլես Պուչդեմոնին, որն Իսպանիայից Կատալոնիայի անկախացման «ճանապարհային քարտեզ» է ներկայացրել: Այն ենթադրում է, մասնավորապես, համապատասխան օրենքների ընդունում, պետական կառույցների ստեղծում եւ նոր սահմանադրության հանրաքվեի անցկացում:
Ժողովրդական կուսակցության ներկայացուցիչը, որը փորձում է կրկին Իսպանիայի կառավարություն ձեւավորել, չի բացառել, որ ի պատասխան կատալոնական իշխանությունների անջատողական նոր քայլերի՝ պաշտոնական Մադրիդը կկիրառի Սահմանադրության 155 հոդվածը, որը թույլ է տալիս դադարեցնել ինքնավարության կարգավիճակը:

Правительство Испании может приостановить статус автономного сообщества Каталонии в случае, если новые каталонские власти продолжат предпринимать действия на пути обретения независимости. Об этом заявил 11 января вице-секретарь по коммуникациям Народной партии Пабло Касадо, сообщают РИА Новости.
Вечером 10 января парламент Каталонии утвердил на должности председателя Женералитета (правительства Каталонии) Карлеса Пучдемона, который представил «дорожную карту» обретения независимости Каталонии от Испании, которая предусматривает, в частности, принятие соответствующих законов, создание государственных структур и проведение референдума по новой конституции.
Представитель Народной партии, которая пытается вновь сформировать правительство Испании, не исключил, что в ответ на сепаратистские шаги новых каталонских властей официальный Мадрид применит статью 155 конституции, которая допускает приостановку автономного статуса.