Երրորդ երկրներից Բելառուսով ապրանքների ներմուծումը 2015-ին նվազել է 48 տոկոսով, փոխարենը բելառուսական ապրանքների ներմուծումն աճել է 10 տոկոսով: Այդ մասին փետրվարի 19-ին Երեւանում հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներն ամփոփող ճեպազրույցին հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
Հայաստանից արտահանումն իր բնական արտահայտությամբ չի փոխվել, նվազել է ընդամենը գնային արտահայտությամբ համաշխարհային շուկաներում ընդհանուր միտումների պատճառով, հավելել է նախարարը:
Նշենք, որ 2015-ի արդյունքում Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը մոտ 39,2 մլն դոլար է կազմել 2014-ի 40,1 մլն-ի համեմատ:

YEREVAN. - Import of goods from third countries via Belarus reduced by 48 percent in 2015, while that of Belarusian goods increased by 10 percent.
Armenian Minister of Economy Karen Chshmaritian stated the aforementioned at a briefing following the Armenian-Belarusian Intergovernmental Commission session.
Export from Armenia has remained almost unchanged in physical terms, lowering only in terms of price, which is due to general tendencies on global markets, the Minister added.
According to the results of 2015, the commodity turnover between Armenia and Belarus was about $39.2 mln as compared to $40.1 mln in 2014.