Փորձագետների խումբը զեկույց է պատրաստել, որտեղ նշվում է Արեւելյան Եվրոպայի սահմաններին ՆԱՏՕ-ի՝ իր դիրքերն ամրապնդելու ծրագրերի իրականացման հարցում առաջընթացի բացակայության մասին, հաղորդում է Financial Times-ը:
Զեկույցը 6 փորձագետների աշխատանքի արդյունք է, որոնց շարքում են ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Յապ դե-Սխեֆերը եւ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Միավորված զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարի նախկին տեղակալ, բրիտանացի գեներալ Ռիչարդ Շիրեֆը:
Փաստաթղթում նշվում է, որ դաշինքի առանցքային անդամների զորքերը տառապում են ֆինանսավորման «խրոնիկ» պակասից: Օրինակ, Գերմանիայի 31 հատ Tiger ուղղաթիռներից միայն 10-ն են պատրաստ օգտագործման, իսկ 406 հատ Marder զրահամեքենայից՝ միայն 280-ն են սարքին վիճակում, հաղորդում է Gazeta-ն:
Գեներալ Շիրեֆը նշել է, որ Մեծ Բրիտանիայի համար «հուսալի պատրաստվածությամբ բրիգադի, էլ չասած դիվիզիոնի տեղակայումը լուրջ մատրահրավեր կլինի»:

Группа экспертов подготовила доклад, в котором отмечает «отсутствие прогресса» в реализации планов НАТО по укреплению своих позиций на границах Восточной Европы, сообщает Financial Times.
Доклад является результатом работы шести специалистов, среди которых экс-генсек альянса голландец Яап де Хооп Схеффер и бывший заместитель верховного главнокомандующего объединенными Вооруженными силами (ОВС) НАТО в Европе британский генерал Ричард Ширрефф.
В документе указано, что войска многих ключевых членов альянса страдают от «хронического недофинансирования» и «критического дефицита». Например, из 31 вертолета Tiger Германи лишь десять готовы к применению, а только 280 БМП Marder пригодны к использованию из 406 машин в сумме, передает Gazeta.
Генерал Ширрефф отметил, что для Великобритании «размещение бригады, не говоря уже о дивизионе, в надежной готовности станет серьезнейшим вызовом».