Fitch Ratings միջազգային վարկանշային գործակալությունը որոշում է կայացրել նվազեցնել Ադրբեջանի վարկային վարկանիշը` «BBB-»-ից մինչեւ «աղբային» «BB+»-ի, հաղորդում է Gazeta-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg-ին:
«Նավթի ցածր գներն զգալիորեն վատացրել են երկրի ֆինանսական դրությունը»,- նշել են գործակալության վերլուծաբանները:
Նրանց խոսքով՝ վարկանիշի նվազման մասին որոշման վրա ազդել է նավթի ցածր գների պարագայում երկրի իշխանությունների` ծախսերը եւ եկամուտները համակարգելու անկարողությունը, ինչը կարող է լրացուցիչ բացասական վարկանշային գործողություն առաջացնել:
Գործակալության ներկայացուցիչները կանխատեսել են նաեւ, որ 2016 թվականին Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն կկրճատվի 3,3 տոկոսով:

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings приняло решение о снижении кредитного рейтинга Азербайджана с BBB- до «мусорного» BB +, передает Gazeta со ссылкой на Bloomberg.
«Низкие цены на нефть вызвали значительное ухудшение финансового положения страны», — отметили аналитики агентства.
По их словам, на решение о понижении рейтинга повлияла неспособность властей страны скорректировать расходы и доходы на фоне более низкой конъюнктуры цен на нефть, что может спровоцировать дополнительное негативное рейтинговое действие.