Ղազախստանի մարդու իրավունքների լիազոր ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ԱՄՆ Վաշինգթոնի նահանգում սպանված երկու դեռահասներին որդեգրել էին իրենց հանրապետությունում։ Այս մասին ասված է Ղազախստանի օմբուդսմենի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է Lenta-ն։
«Ողբերգության զոհերը 16 եւ 18 տարեկան ԱՄՆ քաղաքացիներ են, որոնց որդեգրել էին Ղազախստանում, սակայն որոնք մեր երկրի դեսպանատանը հաշվառման վերցված չեն եղել։ Այդ կապակցությամբ պահանջվում է պարզել նրանց որգեդրման կոնկրետ հանգամանքները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ՝ փետրվարի 28-ին, զոհերի հարազատները հայտնել էին, որ դեռահասներին որդեգրել են Ղազախստանում։
Նշենք, որ փետրվարի 26-ին Վաշինգթոնի նահանգի Բելֆեր քաղաքի բնակիչ Դեւիդ Քեմփբելը կրակել էր իր կնոջ՝ Լանա Կառլսոնի եւ նրա որդեգիրների վրա։ Բժիշկները կարողացել էին փրկել 12-ամյա մի աղջկա կյանքը, որին որդեգրել էին Չինաստանում։ Բոլոր երեխաները որդեգրվել էին  նախքան Քեմփբելի հետ ամուսնանալը։ Կնոջն ու երեխաներին սպանելուց հետո տղամարդը ինքնասպան էր եղել։

Уполномоченный по правам человека Казахстана сообщил, что погибшие в американском штате Вашингтон двое подростков были усыновлены в республике. Об этом говорится в заявлении, размещенном на сайте казахского омбудсмена, передает Lenta
«Жертвы трагедии, 16 и 18 лет, усыновлены в Казахстане гражданами США, но не состояли на консульском учете в посольстве нашей страны. В этой связи требуют выяснения конкретные обстоятельства их усыновления», — говорится в сообщении.
Ранее, 28 февраля, со ссылкой на родственников погибших сообщалось, что подростки были усыновлены в Казахстане. «Я могу сказать вам в данный момент лишь то, что оба мальчика были усыновлены моей сестрой Ланой в Казахстане», — сообщила Джейми Нокула, родная сестра убитой Ланы Карлсон.
26 февраля житель Белфера в штате Вашингтон Дэвид Кэмпбелл застрелил свою жену Лану Карлсон и ее приемных детей. Спастись удалось только 12-летней девочке, удочеренной в Китае. Все дети Карлсон были усыновлены до вступления в брак с Кэмпбеллом. Сам виновник произошедшего покончил жизнь самоубийством.