Եվրամիության անդամ երկրները պատրաստվում են էլեկտրոնային ծխախոտի վրա ակցիզային հարկ մտցնել, հայտնում է  Gazeta-ն` վկայակոչելով Euobserver-ը:
«Անցյալ ուրբաթ ԵՄ անդամ երկրների դեսպանները համաձայնության են եկել առաջին քայլի շուրջ` Եվրահանձնաժողովին խնդրելով  համապատասխան օրենսդրական առաջարկ նախապատրաստել 2017-ին», — գրում է պարբերականը:
Խոսքն էլեկտրոնային ծխախոտների նիկոտինային հեղուկի համար ակցիզային հարկ սահմանելու մասին է:
2014-ի գարնանը ԵՄ-ում ուժի մեջ է մտել հանձնարարականը, որը թույլ է տալիս միայն այնպիսի էլեկտրոնային ծխախոտի վաճառքը, որտեղ հեղուկը մեկ մլ-ում   20 մգ նիկոտին է պարունակում: Տվյալ հանձնարարականի ներդրման համար ԵՄ անդամներին ժամկետ է տրվել մինչեւ 2016-ի մայիսի 20-ը:

Страны Евросоюза готовятся ввести акциз на электронные сигареты, сообщает Gazeta со ссылкой на Euobserver.
«В прошлую пятницу послы стран — членов ЕС достигли договоренности относительно первого шага, запросив Еврокомиссию подготовить «соответствующее законодательное предложение» в 2017 году», — пишет издание.
Речь идет о введении акцизного налогообложения никотиновой жидкости для электронных сигарет.
Весной 2014 года в ЕС вступила в силу директива, которая разрешает продажу только тех электронных сигарет, где жидкость содержит не более 20 миллиграммов никотина на миллилитр. На имплементацию данной директивы членам ЕС отведен срок до 20 мая 2016 года.