ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են անում հրադադարի խախտման հետաքննությունների մեխանիզմ ընդունել, եւ Հայաստանը համաձայն է դրան: Այս մասին հայտարարել են Եվրախորհրդարանում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցություններին մասնակցող մի քանի խորհրդարանականներ:
«Միակ պատճառը, որի արդյունքում այս մեխանիզմը չի ներդրվում, Ադրբեջանի մերժումն է»,- հայտարարել է Բուլղարիայից պատգամավոր Անգել Ջամբազկին՝ հավելելով, որ ռազմավարական գործընկեր Ադրբեջանի այսպիսի պահվածքն անընդունելի է:
Չեխիայից պատգամավոր Յարոմիր Շտետինան էլ հիշեցրել է, որ Խորհրդային Միությունը Ղարաբաղը միավորեց Ադրբեջանին, եւ «Ադրբեջանին սատարելը կնշանակի սատարել այն ժամանակվա անմարդկային ազգայնական խորհրդային քաղաքականությունը»:
Իսկ Լիտվայի ներկայացուցիչ Պետրաս Աուշտրեւիչյուսը խոսել է հակամարտությունում Ռուսաստանի դերի մասին՝ նշելով, որ զենքի վաճառքից ստացվող արյունոտ փողերը լցվում են Ռուսաստանի բյուջե: Նա Եվրախորհրդարանին կոչ է արել կանգնեցնել տարածաշրջանում Ռուսաստանի կործանարար գերակայությունն ու վերադառնալ որպես գլխավոր բանակցող:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призывают принять механизм расследования нарушений прекращения огня, и Армения на это согласна. Об этом заявило несколько членов Европарламента на дебатах по ситуации в Нагорном Карабахе.
Единственная причина, по которой данный механизм не внедряется – это отказ Азербайджана, заявил депутат от Болгарии Ангел Джамбазки, добавив, что подобное поведение стратегического партнёра, Азербайджана, неприемлемо.
В то же время, парламентарий от Чехии Яромир Штетина напомнил, что Советский Союз присоединил Карабах к Азербайджану, и «поддерживать Азербайджан - значит поддерживать бесчеловечную националистическую советскую политику того времени».
В то же время, представитель Литвы Петрас Ауштревичюс заявил о роли России в конфликте, отметив, что кровавые деньги от продажи оружия текут в бюджет России. Он привал Европарламент остановить разрушительное доминирование России в регионе и вернуться в качестве главного переговорщика.