ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են անում հրադադարի խախտման հետաքննությունների մեխանիզմ ընդունել, եւ Հայաստանը համաձայն է դրան: Այս մասին հայտարարել են Եվրախորհրդարանում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցություններին մասնակցող մի քանի խորհրդարանականներ:
«Միակ պատճառը, որի արդյունքում այս մեխանիզմը չի ներդրվում, Ադրբեջանի մերժումն է»,- հայտարարել է Բուլղարիայից պատգամավոր Անգել Ջամբազկին՝ հավելելով, որ ռազմավարական գործընկեր Ադրբեջանի այսպիսի պահվածքն անընդունելի է:
Չեխիայից պատգամավոր Յարոմիր Շտետինան էլ հիշեցրել է, որ Խորհրդային Միությունը Ղարաբաղը միավորեց Ադրբեջանին, եւ «Ադրբեջանին սատարելը կնշանակի սատարել այն ժամանակվա անմարդկային ազգայնական խորհրդային քաղաքականությունը»:
Իսկ Լիտվայի ներկայացուցիչ Պետրաս Աուշտրեւիչյուսը խոսել է հակամարտությունում Ռուսաստանի դերի մասին՝ նշելով, որ զենքի վաճառքից ստացվող արյունոտ փողերը լցվում են Ռուսաստանի բյուջե: Նա Եվրախորհրդարանին կոչ է արել կանգնեցնել տարածաշրջանում Ռուսաստանի կործանարար գերակայությունն ու վերադառնալ որպես գլխավոր բանակցող:

The OSCE Minsk Group co-chairs are calling to accept investigative mechanism on ceasefire violations and Armenia agrees to accept this mechanism, several members of the European Parliament said during the debates on situation in Nagorno-Karabakh.
The only reason for not establishing such a mechanism is refusal of Azerbaijan, Bulgarian MP Angel
Dzhambazki said, adding that this is not acceptable that strategic partner Azerbaijan is acting this way. He emphasized that Azerbaijan received support from Turkey only, and its purpose is to fight the Armenian people.
In turn, member of the European Parliament from the Czech Republic Jaromír Štetina recalled that Bolshevik Soviet Union assigned the territory of Karabakh to Azerbaijan and to support Azerbaijan means “to endorse brutal nationalist Soviet policy of that time”.
Meanwhile, Petras Auštrevičius representing Lithuania, spoke about Russia’s role in the conflict, noting that “bloody money” from arm sales is pouring to Russia’s budget. He called on the European Parliament to stop destructive dominance of Russia in the region and come back to talks as a global player and a major negotiator to the conflict.