Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն ջարդել  է  Սան Բեռնարդինոյից հրաձիգի հեռախոսը, այդ թվում` ցանցահենների օգնությամբ, գրում է  Gazeta-ն` վկայակոչելով  The Washington Post-ին:
Իրազեկ աղբյուրը պատմել է, որ ցանցահենները գերատեսչությանը տեղեկատվություն են տրամադրել խոցելիության վերաբերյալ, ինչը թույլ է տվել կոդ հավաքել սմարթֆոնին մուտք ունենալու համար: Առավել լուրջ խնդիր էր ոչ թե չորս պարզ թվի հավաքումը, այլ համակարգի ապաակտիվացումը, որը   10 փորձից հետո ջնջում է փորձերը:
Հոդվածում ցանցահենները երեք տեսակի են բաժանվում: Առաջինները հանրության եւ ծրագրավորողների համար բացահայտում են խոցելի հատվածները, ինչից հետո խնդիրները վերացվում են: Երկրորդները մշակումներն օգտագործում են ցանցեր ջարդելու եւ տեղեկություններ գողանալու համար: Երրորդները դասվում են միջին կարգին, որը տվյալներ է վաճառում կառավարություններին եւ ընկերություններին:
Ճշտվում է, որ այս երրորդ կարգի ծրագրավորողը հենց կարող էր մասնակցել տվյալ գործին: Հարցին ծանոթ աղբյուրը նշել է, որ նման դեպքում ՀԴԲ-ն իսրայելական  Cellebrite ընկերության կարիքը չի ունեցել,  որին պատասխանատու են համարում ջարդելու համար:

Американское федеральное бюро расследований взломало iPhone стрелка из Сан-Бернардино в том числе при помощи хакеров, пишет Gazeta со ссылкой на The Washington Post.
Осведомленный источник рассказал, что хакеры предоставили ведомству информацию об уязвимости, которая позволила приступить к подбору кода для доступа к смартфону. Наиболее серьезной проблемой был не подбор четырех правильных цифр, а дезактивация системы, которая стирает данные после 10 попыток.
В статье хакеры делятся на три вида. Первые раскрывают уязвимости для публики и разработчиков, после чего проблемы устраняются. Вторые пользуются наработками для взлома сетей и кражи информации. Третьих, в свою очередь, причисляют к некой средней категории, они продают данные правительствам и компаниям.
Уточняется, что программист из этой третьей категории и мог участвовать в данном деле. Знакомый с вопросом источник отметил, что в таком случае ФБР не требовалась помощь израильской компания Cellebrite, которую считают ответственной за взлом.