Ավստրալիայի վարչապետ Մալքոլմ Թերնբուլը ապրիլի 13-ին հաստատել է տեղական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները այն մասին, որ երկրի ԱԳՆ ներկայացուցիչները խորհրդակցություններ են վարում իրենց լիբանանյան գործընկերների հետ Բեյրութում եկ շաբաթ առաջ կալանավորված նկարահանման խմբի անդամներին ազատ արձակելու հնարավորության մասին: «Մենք նրանց ամեն կերպ աջակցում ենք, միեւնույն ժամանակ ընդունում ենք, որ լիբանանյան դատական իշխանությունները իրավունք ունեն հետաքննություն անցկացնել ու հետեւել սահմանված ընթացակարգերին, եթե համարեն, որ օրենքը խախտվել է»,- ասել է վարչապետը լրագրողներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Channel 9 հանրահայտ ավստրալիական ալիքի հեռուստալրագրողները՝ «60 րոպե» ծրագրի հաղորդավար Տարա Բրաունը, պրոդյուսերը, օպերատորն ու հնչունային օպերատորը Լիբանան էին գնացել, որպեսզի տեսանյութ նկարահանեին Բրիսբենի բնակիչ Սալլի Ֆոլքներին նրա երկու երեխաներին վերադարձնելու մասին: Սալին պնդում է, որ երեխաներին Ավստրալիայից խաբեության միջոցով Լիբանան էր տարել հայրը՝ Սալիի նախկին ամուսին լիբանանցի Ալի Էլամինը: Ի սկզբանե Ֆոլքները օգնության համար դիմել էր իր երկրի ԱԳՆ-ին, որտեղ նրա խոսքով «հետաքրքրություն չեն դրսեւորել»: Հետո նա որոշել է խնդրի լուծման համար վարձել «միջազգային գործակալություններից մեկի» աշխատակիցներ:
Վկայակոչելով լիբանանյան մամուլը՝ Ավստրալիայի լրատվամիջոցները անցած շաբաթ պատմել էին, թե ինչպես են այդ աշխատակիցները օրը ցերեկով Բեյրութի մարդաշատ փողոցներից մեկում երեխաներին առեւանգել նրանց տատիկի մոտից ու թաքնվել: Դրանից հետո գործին միջամտել էր ոստիկանությունը՝ գտել էր երեխաներին, ձերբակալել Սալլի Ֆոլքներին, իսկ ավելի ուշ՝ նաեւ ավստրալիացի լրագրողներին, որոնք նկարահանել են կատարվածը: Երեխաներին վեադարձրել են հորը, որը պնդում է, որ իր նախկին կինը սկզբում չէր առարկել, որ ինքը երեխաներին Լիբանան բերի ու աղմուկ է բարձրացրել միայն այն բանից հետո, երբ ինքը դադարել է կնոջը փող ուղարկել:
Ավստրալիական լրատվամիջոցների տվյալներով, Ֆոլքները մոտավորապես 115 հազար դոլար է վճարել միջազգային գործակալության աշխատակիցներին իր երեխաներին գտնելու ու վերադարձնելու համար: Այս կապակցությամբ ենթադրություններ են առաջացել, որ կինը այդ գումարը վճարել է այն միջոցներից, որոնք հեռուստալրագրողներն են նրան վճարել, որպեսզի նա թույլ տա իրենց նկարահանել կատարվածը: Channel 9-ի ներկայացուցիչները կտրականապես հրաժարվում են մեկնաբանել այդ ենթադրությունները::
Այս գործով դատական առաջին նիստը պետք է կայանա ապրիլի 13-ին: Եթե դատավորը հիմնավորված համարի դատախազի փաստարկները, որ լրագրողները մասնակցել են երեխաների առեւանգման հանցավոր դավադրությանը, ապա նրանց սպառնում է մինչեւ 20 տարվա ազատազրկում:

Премьер-министр Австралии Малколм Тернбулл в среду подтвердил сообщения местных СМИ о ведении представителями МИД страны консультаций с ливанскими коллегами относительно возможности освобождения арестованных в Бейруте членов съемочной группы Channel 9, которых уже более недели содержит под стражей полиция. «Мы оказываем им всяческую поддержку, в то же время признаем, что ливанские судебные власти имеют право вести расследование и следовать установленным процедурам, если они сочтут, что был нарушен закон», - сказал премьер-министр, беседуя в среду с репортерами, передает ТАСС.
Тележурналисты популярного австралийского канала - ведущая программы «60-минут» Тара Браун, продюсер, оператор и звукооператор - отправились в Ливан, чтобы снять сюжет о возвращении жительнице Брисбена Салли Фолкнер двух ее детей, которых, как она утверждает, обманным путем вывез из Австралии их отец, бывший муж Фолкнер ливанец Али Эламин. Первоначально Фолкнер обратилась за помощью в МИД своей страны, где, по ее словам, «не проявили интереса». Затем она решила нанять для решения проблемы сотрудников «одного из международных агентств».
Со ссылкой на ливанскую прессу СМИ Австралии рассказали на прошлой неделе, как эти сотрудники средь бела дня похитили детей у их бабушки на одной из оживленных улиц Бейрута и скрылись. После этого в дело вмешалась полиция, разыскав детей, задержав Салли Фолкнер, а позднее и австралийских журналистов, снимавших происходившее. Дети были возращены отцу, который утверждает, что его бывшая жена первоначально не возражала против их вывоза в Ливан и подняла шум только после того, как он прекратил отправлять ей деньги.
По данным австралийских СМИ, сумма найма Фолкнер сотрудников международного агентства по возвращению детей составила порядка $115 тысяч. В этой связи возникли предположения о том, что женщина заплатила ее не из своих денег, а из средств, полученных от тележурналистов в обмен на согласие разрешить им снимать все происходившее. Представители Channel 9 в Сиднее категорически отказываются эти предположения комментировать.
Согласно поступающей информации, первое заседание суда должно состояться в среду. Если судья сочтет аргументы прокуратуры о том, что журналисты участвовали в преступном заговоре по похищению детей, обоснованными, то им грозит тюремное заключение сроком до 20 лет.