«Զվարթնոց» օդանավակայանի ուղեւորների նոր տերմինալի շինարարությունը կավարտվի 2011 թվականին։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնել է Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության աշխատակազմի ղեկավար Սահակ Հակոբյանը։
Նրա խոսքով, այն արժե 70 մլն դոլար եւ նոր տերմինալն ամբողջությամբ համապատասխանելու է միջազգային ստանդարտներին։
«Ժամանման նոր տերմինալը շահագործման էր հանձնվել դեռեւս 2006-2007 թվականերին։ Այս նոր տերմինալն ունենալու է տեխնիկական հագեցվածություն եւ ավտոմատացում։ Հնարավոր է ուղեւորների ավտոգրանցում»-հավելել է Հակոբյանը։
Նշենք, որ նոր տերմինալի շինարարությունն իրականացվում է «Հայաստանի միջազգային օդանավակայանների», Եվրոպական բանկի, Զարգացման Ասիական բանկի եւ Գերմանական զարգացման եւ ներդրման բանկի աջակցությամբ։

Строительство нового пассажирского терминала ереванского аэропорта «Звартноц» завершится осенью 2011 года. Об этом сообщил сегодня журналистам руководитель аппарата Главного управления гражданской авиации при правительстве Армении Саак Акопян.
По его словам, общая стоимость программы - $70 млн. Акопян заверил, что новыйт терминал полностью будет соответствовать международным стандартам. «Новый терминал для прибывающих был уже введен в эксплуатацию в 2006 – 2007 гг. Теперь ведется строительство терминала с самым современным техническим оснащением и уровнем автоматизации. Предусмотрена возможность авторегистрации для желающих пассажиров», – добавил С. Акопян.
Отметим, что строительство нового терминала ведется в рамках кредитного соглашения между компанией «Международные аэропорты – Армения», управляющей аэропортом «Звартноц», и тремя структурами – Европейским Банком реконструкции и развития (EBRD), Азиатским банком развития и Германской корпорации по инвестициям и развитию (DEG).