ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կայցելեն Անկարա: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն Բաքվում կայացած մամուլի ասուլիսին, որի մասին հաղորդում է ԱՊԱ-ն:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով եւ դիվանագիտորեն», - ասել է թուրք նախարարը:
Ըստ նրա՝ Թուրքիան շարունակելու է աջակցել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: «Ռուսաստանի հետ Հարաբերությունների կարգավորումն, անշուշտ, կօգնի այդ խնդրին։ Ես նաև Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին եմ ասել, որ հետագա գործընթացներում Թուրքիան կաջակցի նման նախաձեռնություններին: Թուրքիան եւս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները երկուշաբթի կժամանեն Անկարա: Մենք կհանդիպենք նրանց հետ եւ կշարունակենք աջակցել Ադրբեջանի դիրքորոշմանը: Քանի որ արդեն հարթվել են հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, մենք կշարունակենք քննարկել այդ հարցը նախագահների և արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով», - ասել է Չավուշօղլուն:
Միեւնույն ժամանակ, նա նշել է, որ կարեւոր է կանխել ապրիլյան իրադարձությունների կրկնությունը։ «Մենք ողջունում ենք այն դրական քայլերը, որոնք նպատակաուղղված են հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը: Ես այդ մասին Սոչիում ասել եմ նաև Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին»,– ասել է Չավուշօղլուն։

Сопредседатели Минской группы посетят Анкару. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу на пресс-конференции в Баку. Об этом сообщает АПА.
«Нагорно-карабахский конфликт должен быть решен путем мира и дипломатии», - заявил турецкий министр.
По его словам, Турция продолжит поддерживать мирное урегулирование конфликта. «Нормализация отношений с Россией обязательно принесет пользу этому вопросу. Я сказал и министру иностранных дел России Сергею Лаврову, что в последующем процессе Турция поддержит подобные инициативы. Турция также находится в составе Минской группы ОБСЕ. Сопредседатели Минской группы в понедельник приедут в Анкару. Мы встретимся с ними и продолжим поддерживать позицию Азербайджана. Так как уже налажены связи с Россией, мы продолжим обсуждать с ней этот вопрос на уровне президентов и министров иностранных дел», - заявил Чавушоглу.
При этом он отметил, что важно не допустить повторения апрельских событий: «Мы приветствуем позитивные шаги в направлении урегулирования конфликта мирным путем. Я об этом сказал и министру иностранных дел России Сергею Лаврову в Сочи».