ԼՂՀ ՊԲ հարավարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի կրակային դիրքում մայիսի 29-ին հանկարծամահ եղած 19-ամյա Սուրեն Մոսիյանի մայրը սպառնում է նստացույց սկսել, եթե կարճ ժամանակում չպատժվեն իր որդուն հիվանդ վիճակում բանակ զորակոչածները:
«Իմ երեխան 6 անգամ պառկել է հոսպիտալում, ոչ ոք ուշադրություն չի դարձրել: Քննիչը չգիտի՝ ինչ ասի ինձ: Ես պահանջում եմ, որ մեղավորները պաժվեն, ով որ երեխուս սպանել է»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց զինծառայողի մայրը՝ Անժելա Մոսիյանը:
Տիկին Անժելան նշեց, որ պատրաստվում է նախ դիմել ՀՀ Պնախարարին:
Հիշեցնենք, որ զինծառայողի մորն ասել են, որ նրա երիկամների ազոտն է բարձրացել, սրտի ինֆարկտ է ստացել ու մահացել: Մայրը պնդում է նաեւ, որ որդին ողնաշարի ճողվածք է ունեցել եւ ծառայության ընթացքում 4 անգամ հոսպիտալացվել է:
1997թ. ծնված Սուրեն Մոսիյանը հանկարծամահ էր եղել մայիսի 29-ին` ժամը 22:00-ի սահմանում, ՊԲ հարավարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի կրակային դիրքում: Զինծառայողը Բաքվից գաղթած փախստականի ընտանիքից էր, մոր, եղբոր ու քրոջ հետ բնակվում էր Արարատի մարզի Արտաշատ քաղաքում՝ սոցիալապես ծանր պայմաններում։ Նա ընտանիքի կրտսեր երեխան էր։

The mother of 19 -year-old Suren Mosiyan who dropped dead in positions of the NKR Defense Army located at the southeastern part threatens to hold a sit-in, if the state officials who had conscripted his sick son into the military service are not punished.
"My son lied in the hospital for 6 times. No one paid attention to it . The investigator does not know what to tell me . I demand the guilty officials be punished , whoever killed my son , "said the soldier’s mother Angela Mosiyan, reports the NEWS.am
Angela said that she is going to apply to the Minister of Defense . Note that the soldier's mother said that azote increased in her son’s kidneys, and he died due to the heart attack. Suren’s mother also claims that her son had a spinal hernia and was hospitalized 4 times during his service .
1997 Suren Mosiyan died suddenly on May 29 at 22 : 00 in the firing positions of one of the military units in the southeastern direction. The soldier was a refugee from Baku who fled with his  family:  mother , brother and sister. He lived in Artashat in difficult social conditions. The soldier's death investigation is underway.