Վերջին շրջանում Սիրիայի հարցով Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի զինվորականների միջեւ շփումները դադարեցվել են, չնայած Մոսկվան շահագրգռված էր այդ հարցում: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Գենադի Գատիլովը:
Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում տեղեկատվության փոխանակում չի եղել: Գատիլովը, միաժամանակ, նշել է, որ Մոսկվան փորձում է Վաշինգտոնի հետ համաձայնություն ձեռք բերել Սիրիայում հրադադարի վերականգնման հարցով. սեպտեմբերի 9-ի համաձայնությունն առումով լավ հնարավորություն է:
Ըստ Գատիլովի՝ սեպտեմբերի 9-ի համաձայնություններն ավելի վաղ հարցականի տակ էին դրվել Սիրիայում տեղի ունեցած մի շարք, այդ թվում՝ Դեյր Զորի եւ Հալեպի միջադեպերի հետեւանքով:

В последнее время контакты между военными России и США по Сирии прекращены, при том, что Москва в них заинтересована, заявил заместитель российского министра иностранных дел Геннадий Гатилов, передает ТАСС.
По его словам, в последнее время по линии военных вообще были прекращены всякие контакты, не было обмена информацией. Вместе с тем, Гатилов отметил, что Москва пытается договориться с Вашингтоном по возобновлению перемирия в Сирии. Он добавил, что соглашение от 9 сентября дает для этого хорошую возможность. При этом заместитель министра иностранных дел отметил, что сделать этого пока не удалось, хотя главы внешнеполитических ведомств России и США регулярно контактируют между собой.
По его словам, договоренности от 9 сентября были ранее поставлены под вопрос рядом инцидентов в Сирии, включая удар по сирийским войскам под Дейр-эз-Зором и по гумконвою под Алеппо.