Հայաստանը 2017-ին պետական ապարատի ծախսերը կկրճատի 4 մլրդ դրամով։ Այս մասին հոկտեմբերի 4-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է ֆինանսների նորանշանակ նախարար Վարդան Արամյանը՝ ներկայացնելով 2017-ին բյուջետային ծախսերի պլանը։
Մասնավորապես, կշարունակվի մեքենաների պետգնումների ծախսերի կրճատումը, ինչպես նաեւ կոմունալ ծառայությունների վճարումների կրճատումը 2016-ին սակագների նվազման հաշվին։
Եվս 6 մլրդ դրամ Կառավարությունը կտնտեսի խմելու ջրի սուբսիդավորման հաշվին, քանի որ 2017-ին 5 օպերատորների փոխարեն հանրապետությունում կմնա մեկը, ամենայն հավանականությամբ, Veolie Generale des Eaux ֆրանսիական ընկերությունը։
1.2 մլրդ դրամ կտնտեսվի գյուղատնտեսությունում, սակայն ոչ ի վնաս գյուղացիների։ Առհասարակ շատ կարեւոր է հասկանալ, թե որ պետական ոչ կոմերցիոն կազմակերպություններն են իրականում անհրաժեշտ ծառայություններ մատուցում։ Այստեղից էլ բխում են վարչապետի հանձնարարությունները՝ վերանայել այդ կազմակերպությունների գործունեության անհրաժեշտությունն ու դրանց ծախսերը։ «Բոլոր գումարները, որոնք մենք ծախսում ենք, պետք է այսպես թե այնպես օգնեն ստեղծել կայուն արժեք երկրի ներսում»,– նշել է նախարարը։

В 2017 г Армения сократит расходы госаппарата на 4 млрд драмов (около $8,4 млн - ред). Об этом заявил журналистам на пресс-конференции в Минфине 4 октября новый министр Вардан Арамян, представляя планы по экономии бюджетных трат в 2017 г.
В частности, продолжится сокращение расходов на госзакупки машин, а также оплаты коммунальных услуг, за счёт снижения тарифов на них в 2016 г.
Ещё 6 млрд Правительство сэкономит за счёт сокращения субсидий на питьевую воду, так как с 2017 г вместо 5 операторов в республике будет один – по всей видимости, французская компания Veolie Generale des Eaux.
1,2 млрд драмов будет сэкономлено в сельском хозяйстве - но не в ущерб фермерам. Вообще очень важно понять, какие государственные некоммерческие организации реально оказывают нужные госуслуги. Отсюда и поручни премьер-министра пересмотреть необходимость действия этих организаций и затрат на них. «Все суммы, которые мы тратим, должны так или иначе помогать создавать добавленную стоимость внутри страны», - подчеркнул министр.