Բնապահպանության նախարարության մասով իրականացված բոլոր փորձաքննություններն առնվազն այս պահին օրենքի որեւէ խախտում չեն արձանագրել: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, Ազգային ժողովում ասել է բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանն՝ անդրադառնալով Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործմանը:
«Սա մի ծրագիր է, որով շուրջ 400 մլն դոլարի ներդրման մասին է խոսքը, որը պահանջում է զգուշավոր մոտեցում հատկապես ներդրողների տեսակետից: Ես կողմնակից չեմ ամեն գնով էմոցիոնալ հայտարարություններն առաջ մղելու»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ ցանկացած տնտեսական ծրագիր պետք է այլընտրանքով բանավեճի առարկա դառնա, եթե չկա այլընտրանքային ծրագիր, ստացվում է, որ շատ հաճախ հայտարարությունները հիմնավորված մոտեցում չեն: Ասաց, որ բնապահպանության նախարարության մասով իրականացված բոլոր փորձաքննություններն առնվազն այս պահին օրենքի որեւէ խախտում չեն արձանագրել:
Հարցին՝ որպես բնապահպանության նախարար՝ ինքը թույլատրելի՞ է համարում Ջերմուկի պես առողջարանի հարեւանությամբ նման հանքավայրի շահագործումը, նախարարը պատասխանեց. «Էմոցիոնալ հարթության վրա հարցադրում է դա: Եթե չկա ծրագրի այլընտրանքը, այլ ընդամենը ասում ենք, որ մեր պապերն ապրել են այդտեղ կամ մենք ենք ստեղծել այս քաղաքը, ճիշտ չէ: Եթե վնասը կամ այլընտրանքային ծրագիրը ներկայացված չէ, ի՞նչն եք ինչի հետ համեմատում: Ես ի՞նչ կարող եմ անել, երբ կա ծրագիր եւ որով նախատեսված է, որ ամբողջ գործընթացները գոնե մեր գործող օրենսդրության շրջանակներում արվել է: Սրա լուծումը ո՞րն է»:

Все экспертизы, проведенные по части Министерства экологии Армении, по крайней мере,  на этот момент не зафиксировали каких-либо нарушений закона. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 2 ноября министр экологии Армении Арцвик Минасян, говоря об эксплуатации Амулсарского золотого рудника.
«Это программа, речь идет об инвестициях в размере около 400 млн. долларов, которая требует осторожного подхода, особенно с точки зрения инвесторов», - заявил Минасян. Он также отметил, что любая экономическая программа должна стать предметом дискуссий альтернативным путем. Если нет альтернативной программы, то достаточно часто получается, что заявления просто не имеют обоснованного подхода.  При этом он подчеркнул, что все экспертизы, проведенные по части Министерства экологии Армении, по крайней мере,  на этот момент не зафиксировали каких-либо нарушений закона.
Отвечая же на вопрос о том, что будучи  министром экологии,  считает ли он допустимым эксплуатацию подобного рудника рядом с Джермуком, министр ответил: «Что я могу сделать, если есть программа,  по которой все процессы, хотя бы в рамках действующего  нашего законодательства, были сделаны. Какое здесь может быть решение?», - задался вопросом министр.