Ամուլսարի ոսկու հանքի հարցում պետք չէ տեղի տալ էմոցիաներին: Այս մասին նոյեմբերի 2-ին լրագրողներին ասել է բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը՝ մեկնաբանելով հանքավայրում ոսկու արդյունահանության դեմ բողոքի ակցիաները:
Նա նշել է, որ հանքավայրի շահագործման ծրագիրը բազմիցս ստուգվել է, բայց խախտումներ չեն հայտնաբերվել: Հանքավայրը կառավարող ընկերության («Lydian Armenia») ներկայացուցիչները բազմիցս պատրաստակամություն են հայտնել քննարկել հանրային սեկտորից ստացվող ցանկացած ահազանգ: «Այդ ծրագրում ներառված է մոտ 400 մլն դոլար, եւ այն զգույշ մոտեցում է պահանջում ինչպես ներդրողների, այնպես էլ ապագա սերնդների շահերից ելնելով: Բնապահպան ակտիվիստների մի մասը փորձում է սպեկուլյացիայի դիմել ամեն աղմկոտ հարցի շուրջ՝ դիպչելով մարդկանց ամենազգայուն լարերին: Ես առհասարակ շոուի կողմնակից չեմ: Հարցերը պետք է քննարկել ըստ էության: Նման քննարկումներ եղել են եւ անհրաժեշտության դեպքում կարող են նորից լինել: Առավել եւս որ մենք գրագետ բնապահպաններ ունենք»,- ասել է նախարարը:

В вопросе Амулсарского золоторудного месторождения не нужно поддаваться эмоциям. Об этом заявил журналистам 2 ноября в парламенте министр экологии Арцвик Минасян, комментируя протесты активистов против добычи на руднике.
Он отметил, что программа освоения месторождения неоднократно проверялась, но нарушений в ней не выявлено. Представители компании, управляющей рудником («Lydian Armenia») не раз выражали готовность обсудить любые сигналы от общественного сектора. «В эту программу привлекается около 400 млн. долларов, и она требует осторожного подхода, в интересах как инвесторов, так и будущих поколений. Часть экологических активистов пытается спекулировать на любом шумном вопросе, задевая в людях самые чувствительные струны, бросая лозунги типа «спасём родной край», «родной город» и так далее. Я вообще не сторонник шоу. Вопросы нужно обсуждать по существу. Такие обсуждения были и при необходимости пройдут снова. Тем более что у нас есть по-настоящему грамотные и ответственные экологи», - отметил Минасян.