Վերջին տարվա ընթացքում Հայաստանում ներդրումները 7 անգամ կրճատվել են: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 3-ին, ԱԺ հանձնաժողովներում 2017-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ընթացքում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ միայն Թուրքիան եւ միայն Վրաստանում 7-8 անգամ ավելի շատ է ներդրումներ կատարում, քան Հայաստանում բոլոր երկրները միասին: «Միայն Իրանն Ադրբեջանում 10 անգամ ավելի ներդրումներ է կատարում, քան բոլոր երկրները Հայաստանում: «Մետաքսի ճանապարհ» ծրագրով միայն Վրաստանն իրականացրել է մոտ 40 մլրդ դոլարի միջազգային նախագծեր: Ո՞րն է մեր Արտաքին գործերի նախարարության աշխատանքը, որի շնորհիվ Հայաստանը գրավիչ կդառնա, որտեղ փողեր եւ բիզնես կբերեն: Հայաստանը ներկայումս տարածաշրջանում անկլավ է»,- ասել է Մանուկյանը: Պատգամավորի կարծիքով՝ Հայաստանի բոլոր հարեւանները միմյանց հետ երկարաժամկետ ռազմավարական տնտեսական ծրագրեր են իրականացնում:
«Մեր ռազմավարական դաշնակից Իրանն այսօր Ադրբեջանում շատ ավելի մեծ թվով ծրագրեր է իրականացնում, քան մեզ հետ: Որտե՞ղ է մեր ռազմավարությունը, որի համաձայն Հայաստանը քաղաքական, տնտեսական կենտրոն, միջազգային սուբյեկտ կդառնա: Հայաստանն առաջ կընթանա՞»,- հարց է հնչեցրել Մանուկյանը:

За последний год инвестиции в Армении сократились в 7 раз. Об этом заявил 3 ноября секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян в ходе слушаний в комиссиях Национального Собрания по проекту госбюджета на 2017 год.
По его словам, только Турция и только в Грузии делает инвестиции в 7-8 раз больше, чем в Армении все страны, вместе взятые. «Только Иран и только в Азербайджане делает инвестиции в 10 раз больше, чем все страны в Армении. По проекту «Шелкового пути» только Грузия реализовала международные проекты в сумме на около $40 млрд. Где работа нашего Министерства иностранных дел, благодаря которой Армения становится привлекательной, куда приводят деньги, куда приводят бизнес? У нас этого нет. Что вы делаете для увеличения кредитных инвестиций? Армения на данный момент является анклавом в регионе», - сказал Манукян. Все соседи Армении, согласно депутату, осуществляют друг с другом долгосрочные стратегические экономические программы. «Наш стратегический союзник Иран сегодня реализует намного больше программ с Азербайджаном, чем с нами. Где наша стратегия, по которой Армения становится политическим центром, экономическим центром, международным субъектом? Где наша стратегия, по которой Армения продвинется вперед?», - задал вопрос Арам Манукян.