Հայաստանի բյուջեի համար ամենապարզ պահուստը ստվերային տնտեսությունն է: Նոյեմբերի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարել է կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոպյան՝ պատասխանելով 2017 թվականի պետբյուջեի մասին հարցին:
Ստվերային տնտեսությունը Հայաստանում շուրջ 50% է կազմում: Դրա դեմ էլ պետք է պայքարել: Ըստ Մեսրոպյանի՝ միջոցները պետք է կոշտ լինեն, նույնիսկ դաժան:
«Հարկավոր է ուժեղ քաղաքական կամք դրսեւորել եւ ցույց տալ, որ Հայաստանում օրենքից վեր ոչինչ չկա: Որ ոչ մի օլիգարխի, որքան էլ մոտ լինի իշխանություններին, թույլ չի տրվի շրջանցել օրենքը»,- հայտարարել է նա:

Самый простой резерв для бюджета Армении – теневая экономика. Об этом заявил журналистам 12 ноября кандидат технических наук, эксперт по управлению Арутюн Месробян, отвечая на вопрос о госбюджете Армении на 2017 г.
Теневая экономика занимает в Армении около 50%. С ней и надо бороться. Меры должны быть жёсткими, даже жестокими, добавил Месробян.
«Нужно проявить сильную политическую волю и показать, что выше закона в Армении никого нет. Что никакому олигарху, как бы он ни был близок власть имущим, не дозволено переступать закон», - заявил он.