ՀՀ Ազգային ժողովը փետրվարի 9-ի նիստում վավերացրեց 2012 թվականի դեկտեմբերի 8-ին հաստատված Կիոտոյի արձանագրության Դոհայի փոփոխությունը. «կողմ» է արտահայտվել 91 պատգամավոր, «դեմ» եւ «ձեռնպահ» պատգամավորներ չեն եղել:
Հիշեցնենք, որ Կիոտոյի արձանագրությանը միացած երկրները 2012 թվականի դեկտեմբերի 8-ին ձայների մեծամասնությամբ ընդունել են դրա աշխատանքի երկրորդ փուլի մասին համաձայնագրում փոփոխությունը, որը մեկնարկել է 2013 թվականին եւ ավարտվելու է 2020 թվականին: Կլիմայի փոփոխությունների մասին ՄԱԿ-ի Շրջանակային կոնվենցիային կից Կիոտոյի արձանագրությունը, որն ուժի մեջ է մտել 2005 թվականին, ենթադրում է սահմանված ժամկետներում արտանետումները կրճատելու մասին զարգացած երկրների պարտավորություն, ինչպես նաեւ դրանց իրականացման շուկայական մեխանիզմներ:

Национальное Собрание Армении на заседании 9 февраля ратифицировало принятую 8 декабря 2012 года в Дохе поправку к Киотскому протоколу. 91 депутат проголосовал «за». Проголосовавших «против» и воздержавшихся депутатов не оказалось.
Напомним, что страны-участницы Киотского протокола 8 декабря 2012 года большинством голосов приняли поправку к соглашению по второму периоду его работы, который начался в 2013 году и завершится в 2020 году. Киотский протокол к Рамочной конвенции ООН об изменении климата, вступивший в силу в 2005 году, предполагает обязательства развитых стран по сокращению выбросов, устанавливаемые на определенный срок, а также рыночные механизмы их выполнения.