Նոր Զելանդիայի ափերի մոտ սեւ դելֆինների զանգված անկումը կարող է պայմանավորված լինել սեյսմիկ հետախուզությամբ կամ ռազմանավերի ստորջրյա ձայնային համակարգերի գործունեությամբ։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին ասել է Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի ծովային նախագծի ղեկավար Կոնստանտին Զգուրովսկին։
Նա նշել է, թե գոյություն ունի դելֆինների վարքագիծը բացատրող տասնյակից ավելի վարկած։ «Անձամբ ես այն կարծիքի եմ, որ դա ակուստիկ համակարգերի խափանման արդյունք է։ Եթե դելֆինների առաջնորդը ճառաայթված լինի, նրան կարող են հետեւել մյուս կենդանիները», – նշել է Զգուրովսկին։
Միաժամանակ, փորձագետը նշել է, որ դելֆինների զանգվածային «ինքնասպանության» պատճառ կարող է լինել մահացու վարակը, որը կարող են առաջացնել որդերը, կամ էլ թունավորումը օվկիանոս լցվող թունավոր մետաղներով։

Сотни черных дельфинов-гринд, выбросившихся на берег Новой Зеландии и впоследствии погибших, могли быть оглушены сейсморазведкой или подводными акустическими системами военных кораблей. Об этом РИА Новости рассказал Константин Згуровский, руководитель морской программы Всемирного фонда дикой природы.
Он отметил, что существует порядка дюжины гипотез о причинах подобного поведения дельфинов. «Лично я придерживаюсь точки зрения, что это сбой акустической системы. Причины этого могут быть разные — например, воздействие гидроакустических ударов при исследовании шельфа и сонары военных подводных лодок и кораблей. Если в стае поражены вожаки, то все остальные дельфины следуют за ними», — пояснил Згуровский.
По словам эксперта, также есть предположения о заражении животных червями или отравлении попадающими в океан загрязняющими веществами, например тяжелыми металлами.