Եթե մարդկությունը չհրաժարվի մեկանգամյա գործածման շշերից, փաթեթներից ու բաժակներից, նաեւ պլաստիկ միկրոմասերից բաղկացած կոսմետիկ միջոցներից, ապա մինչեւ 2050թ համաշխարհային օվկիանոսում ավելի շատ պլաստիկ կլինի, քան ձուկ։Այս մասին նախազգուշացնում են ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի հարցերով ծրագրի փորձագետները։
Ծրագրի հովանավորությամբ գործարկվել է ծովային աղբի դեմ պայքարի համաշխարհային աննախադեպ արշավ։ Դրան արդեն միացել են բազմաթիվ հանրահայտ մարդիկ ու հայտնի ապրանքանիշներ։ Փորձագետները համարում են, որ թափոնները ու աղբը ծովը նետելն է ամբողջ աշխարհի ափամերձ գոտու դեգրադացման պատճառը։ Համաշխարհային օվկիանոս նետվող աղբի գրեթե 80 տոկոսը պլաստիկ է, որը կայուն թունավոր նյութերի կուտակման աղբյուր է համարվում ։
«Եկել է ժամանակը լուծել պլաստիկի հարցը, որը կործանում է մեր օվկիանոսը։ Այն աղտոտում է ԻՆդոնեզիայի լողափները, նստում Հյուսիսային բեւեռում օվկիանոսի հատակին, սննդային շղթայով հայտնվում մեր սեղաններին։ Մենք պետք է կանգնեցնենք այս վտանգավոր միտումը»,- ասել է ծրագրի ղեկավար Էրիկ Սոլհեյմը։
ՄԱԿ-ի տվյալներով տարեկան օվկիանոս է թափվում ավելի քան ութ միլիոն տոննա պլաստիկ թափոն։ Ծովերի մաքրության համաշխարհային արշավը մեկնարկել է Բալիում, որտեղ անցնում էր Համաշխարհային օվկիանոսի հարցերով համաշխարհային գագաթնաժողովը։ Այն կոչ էր անում կառավարություններին կրճատել պլաստիկի, պլաստիկ փաթեթների օգտագործման ծավալները, փոխել արդյունաբերական արտադրանքի նկատմամբ պահանջները։ Առաջարկներից մեկն էր արգելել ցելոֆանային փաթեթների գործածումը ու մեծ հարկեր սահմանել պլաստիկ փաթեթավորումով ապրանքների համար։ Փորձագետները նախազգուշացնում են, որ առանց այդ միջոցառումների օվկիանոսի աղտոտումը անշրջելի կդառնա։

Если человечество не откажется от одноразовых бутылок, пакетов и стаканчиков, а также косметики с пластиковыми микрочастицами, то к 2050 году в мировом океане будет больше пластика, чем рыбы. Об этом предупреждают эксперты Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП).
Под эгидой ЮНЕП была запущена беспрецедентная Всемирная кампания по борьбе с морским мусором. К ней уже присоединились многие знаменитости и производители всемирно известных брендов.  Эксперты считают, что загрязнение, вызываемое сбросом отходов и мусора в море, является основной причиной деградации как береговой, так и прибрежной полосы во всех регионах мира. При этом до 80 процентов всего мусора в мировом океане состоит из пластика, который является источником накопления стойких токсичных веществ.
«Настало время решить проблему пластика, который губит наши океаны. Он загрязняет пляжи Индонезии, оседает на дне океана на Северном полюсе, попадает по пищевой цепи на наши обеденные столы. Проблема усугубилась из-за нашего затянувшегося бездействия. Мы должны остановить эту опасную тенденцию», - заявил глава Программы ООН по окружающей среде Эрик Солхейм.
По данным ЮНЕП, ежегодно в океан попадает более восьми миллионов тонн пластиковых отходов.  Всемирная кампания за чистые моря стартовала на Бали, где проходил Всемирный саммит по вопросам мирового океана. Она направлена на то, чтобы правительства проводили политику сокращения использования пластика, пластиковых упаковок, меняли требования к промышленной продукции. Одно из предложений – запретить использование целлофановых пакетов или облагать высокими налогами товары в пластиковых упаковках. Эксперты предупреждают, что без таких мер последствия загрязнения морей окажутся необратимыми.