Երբ իմացանք, որ Թուրքիայի ընտանիքի հարցերով նախարարը Ռոտերդամ է շարժվում մեծ թվով թիկնապահներով, թույլտարել եմ ոստիկաններին հարկ եղած դեպքում կրակել ավտոշարասյան դեմ։ Նման հայտարարություն է արել Ռոտերդամի քաղաքապետ Ահմեդ Աբդուլթալիբը։
Թուրքական Demokrathaber-ի փոխանցմամբ՝ Ռոտերդամի քաղաքապետը նշել է, թե թուրք նախարարը եղել է 12 թիկնապահներով եւ հայտնի չի եղել է, թե նրանք զինված են, թե ոչ։ «Այդ պատճառով ես ոստիկաններին կրակելու հրահանգ էի տվել»,- ասել է քաղաքապետը։
Նշենք, որ Հոլանդիայի իշխանությունները թույլ չէին տվել Թուրքիայի ԱԳ նախարարի օդանավը վայրէջք կատարի, որից հետո Գերմանիայում գտնվող Թուրքիայի ընտանիքի հարցերով նախարարը փորձել էր ավտոճանապարհով հասնել Ռոտերդամ ու քարոզչություն իրականացնել, սակայն ոստիկանները նրան թույլ չեն տվել եւ արտաքսել են երկրից։

Когда мы узнали о том, что министр по делам семьи и социальной политики Турции едет в Роттердам в окружении большого числа  телохранителей, я разрешил полицейским в случае необходимости открыть огонь по автоколонне. С таким заявлением выступил мэр Роттердама Ахмед Абуталиб.
Как сообщает турецкий сайт Demokrathaber, мэр Роттердама отметил, что турецкий министр был окружен 12 телохранителями. И никто не знал – вооружены они или нет. «Именно по этой причине я дал разрешение голландским полицейским стрелять», - пояснил мэр.
Напомним, что ранее власти Нидерландов не разрешили приземлиться самолету с главой МИД Турции, который планировал посетить митинг в Роттердаме, чтобы информировать граждан Турции в этой стране о конституционных поправках, вынесенных на референдум 16 апреля. После этого министр по делам семьи и социальной политики Турции Фатма Бетюль Сая Кай, находящаяся в Германии, попыталась на автомобиле доехать до Роттердама для проведения агитации, однако полицейские ей этого не разрешили. Фатма Бетюль Сая Кай объявлена персоной нон-грата и выслана из страны.