Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանիաուհի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի Նյու Յորքում կայացած հանդիպումը տեւել է յոթ ժամ, թեեւ նախատեսված էր տեղավորվել երկու ժամում:
Համատեղ հայտարարությունում կողմերը նշել են, որ լավ բանավեճ են ունեցել եւ համաձայնել են Իսրայելի եւ պաղեստինցիների միջեւ ուղիղ բանակցությունների կարեւորության հետ: Զրուցակիցները նաեւ արձանագրել են, որ խաղաղ համաձայնագրում Իսրայելի անվտանգության պահանջը կընդունվի ամբողջությամբ, գրում է Mignews-ը:
Նեթանիաուհի հետ հանդիպումից մեկ օր առաջ Քլինթոնը Վաշինգտոնում ընդունել էր Պաղեստինի վարչապետ Սալամ Ֆայադին եւ խոստացել 150 միլիոն դոլարի ֆինանսական օգնություն:
Bloomberg գործակալության տվյալներով, սեպտեմբերի 30-ին ավարտված 2010թ. ֆինանսական տարում ԱՄՆ-ի ընդհանուր օգնությունը պաղեստինցիներին կազմել է 502,9 միլիոն դոլար:

В Нью Йорке заседание между премьер-министром Израиля Биньямином Нетаниягу и Госсекретарем США Хиллари Клинтон длилось более семи часов, несмотря на первоначальные планы уложится максимум в два часа.
В совместном заявлении лидеры двух стран отметили, что провели «хорошую дискуссию» и согласились с важностью продолжения прямых мирных переговоров между Израилем и палестинцами. Собеседники также подчеркнули, что требования безопасности Израиля будут полностью приняты во внимание при любом будущем мирном соглашении, пишет Mignews.
При этом днем ранее США заявили о расширение финансовой помощи Палестинской национальной администрации. США предоставят Палестине безвозмездную помощь в размере $150 млн. Об этом заявила Клинтон, принимавшая в Вашингтоне премьер-министра Салама Файяда.
По подсчетам агентства Bloomberg, суммарная помощь США палестинцам по линии международного сотрудничества и в двустороннем порядке в 2010 финансовом году, закончившемся 30 сентября, составила не менее $502,9 млн. пишет Gazeta.ru.