2016-ին աշխարհի 23 երկրներում առնվազն 1000 մարդ է մահապատժի ենթարկվել։ Մահապատիժների մեծ մասը իրականացվել է հինգ պետություններում՝ Չինաստանում, Իրանում, Սաուդյան Արաբիայում, Իրաքում ու Պակիստանում։ Այս մասին Նյու Յորքում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել են Amnesty International–ի փորձագետները՝ ներկայացնելով մահապատիժների մասին 2016-ի զեկույցը։
Չինաստանը մահապատիժների իրականացման առաջատար է մնում, չնայած իրական տվյալները հայտնի չեն, քանի որ Չինաստանում դա պետական գաղտիք է համարվում։
2016-ի տվյալների առանձնահատկությունն այն է, որ ԱՄՆ-ն 2006-ից հետո առաջին անգամ չի մտել «դահիճների» հնգյակ։ Անցած տարի ԱՄՆ-ում 20 մարդ է մահապատժի ենթարկվել, ինչը 1991-ից հետո ամենացածր ցուցանիշն է։
Զեկույցի հեղինակները նշում են մահապատժի կիրառման ծավալների կրճատման դրական միտումը։ Եթե 1997-ին մահապատիժ կիրառվում էր 40 երկրներում, ապա 2016-ին դրանց թիվը 23 է եղել։ Միաժամանակ մի շարք երկրներում՝ Բելառուսում, Բոստվանայում, Նիգերիայում ու Պաղեստինում մահապատիժները վերականգնվել են։
Այսօրվա դրությամբ աշխարհի 104 երկրներ օրենսդրորեն չեղարկել են մահապատժի իրականացումը։ Եւվ 37 պետություններում գործում է մահապատժի կիրառման մորատորիում։

В 2016 году в 23 странах мира были казнены, по меньшей мере, 1 032 человека. Большая часть смертных приговоров была приведена в исполнение в пяти государствах – Китае, Иране, Саудовской Аравии, Ираке и Пакистане. Об этом на пресс-конференции в Нью-Йорке рассказали эксперты Amnesty International. Они представили глобальный обзор ситуации со смертными приговорами и смертными казнями в 2016 году.
Китай остается лидером применения казней, но масштабы этой практики неизвестны, поскольку любая информация на этот счет составляет в Поднебесной государственную тайну.
Особенностью обзора 2016 года является то, что Соединенные Штаты впервые с 2006 года не вошли в первую пятерку палачей. В прошлом году в США были казнены 20 человек – самый низкий показатель с 1991 года.
Авторы доклада отмечают положительную тенденцию сокращения масштабов применения смертной казни. Если в 1997 году подобная практика применялась в 40 странах, в 2016 году их число сократилось до 23-х. В то же время ряд стран – Беларусь, Ботсвана, Нигерия и Государство Палестина – возобновили приведение смертных приговоров в исполнение.
На сегодняшний день 104 страны мира законодательно отменили смертную казнь. Еще в 37 государствах действует мораторий на ее применение.