Ադրբեջանական խնձորի ներմուծումը Հայաստան, նախնական տվյալներով, ապօրինի է եղել։ Այդ մասին NEWS.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից։
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի պետ Սամսոն Գալստյանի պատասխանում ասվում է. «Ի պատասխան Ձեր հարցման՝ հայտնում ենք, որ ՀՀ տարածք ադրբեջանական խնձորի առերեւույթ ապօրինի ներկրմանը ՀՀ իրավասու մարմինների պաշտոնատար անձանց հնարավոր առնչությունը պարզելու նպատակով Ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումը իրականացրել է մի շարք ստուգողական գործողություններ:
Դրանց արդյունքում, մասնավորապես, տվյալներ են ստացվել ներկրում իրականացրած հնարավոր անձանց շրջանակի, ինչպես նաեւ ներկրման եղանակի վերաբերյալ, որը, ըստ նախնական տվյալների, եղել է անօրինական:
Ներկայումս միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքին առնչակից այլ անձանց բացահայտելու եւ ներկրման բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ»:

The Azerbaijani apple imports, according to the preliminary data, was illegal, informed the National Security Service press center to the NEWS.am.
The head of the NSS press center Samson Galstyan said. "In response to your request, we can inform, that the relevant department of the National Security Service conducted a series of searches in order to find out the identities of  the officials who have possibly been involved into the illegal import of apples.”
As a result, we  obtained data about a possible range of people, as well as about the ways of  the  import, which, according to the preliminary data, was illegal. Currently , we are taking measures to identify other people involved and the circumstances of the case. "