Բելառուսի կառավարությունը որոշում է ընդունել Ուկրաինա հումանիտար օգնություն ուղարկելու մասին՝ սննդամթերք, լվացող միջոցներ, սանիտարա-հիգիենիկ արտադրանք, ուրբաթ հայտնել է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Բելառուսի Նախարարների խորհուրդը հանձնարարել է Ուկրաինային հումանիտար օգնություն տրամադրելու նպատակով նյութական արժեքներ բաց թողնել եւ ձեւակերպել»,- նշված է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեւ:
Ուկրաինա ուղարկվող ապրանքների թվում նշված է տավարի շոգեխաշած մսի 12 հազար տուփ, 12 հազար տուփ մակարոն եւ 8 հազար հատ զուգարանի թուղթ: Օգնության տրամադրման հրամանին կից հավելվածի համաձայն՝ ապրանքների ընդհանուր արժեքը կազմում է 117,866 հազար բելառուսական ռուբլի (մոտ 62 հազար դոլար):
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ ԱԳ նախարարության աջակցությամբ հանձնարարվել է Ուկրաինա հումանիտար օգնության փոխադրումն ապահովել ավտոտրանսպորտով, ինչպես նաեւ կազմակերպել հումանիտար օգնության փոխանցումը Ուկրաինայում Կարմիր խաչի միջազգային առաքելությանը՝ այս երկրի տուժած բնակիչների շրջանում այն բաժանելու համար:
Ավելի վաղ Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովի ստորագրած հրամանի համաձայն՝ ֆինանսների նախարարությանը հանձնարարվել է հանրապետական բյուջեից միջոցներ տրամադրել, որոնք նախատեսված են տարերային աղետների, վթարների եւ աղետների հետ կապված ծախսերի ֆինանսավորման համար:

Правительство Белоруссии приняло решение направить на Украину гуманитарную помощь в виде продуктов питания, моющих средств, санитарно-гигиенической продукции, сообщила в пятницу пресс-служба белорусского правительства.
«Совет министров Белоруссии поручил… обеспечить отпуск и оформление материальных ценностей для оказания гуманитарной помощи Украине», — говорится в сообщении пресс-службы со ссылкой на постановление правительства.
В перечне товаров, которые будут направлены на Украину, в том числе, 12 тысяч банок говяжьей тушенки, 8 тысяч бутылок подсолнечного масла, 12 тысяч пачек макарон и 8 тысяч рулонов туалетной бумаги. Общая стоимость товаров, согласно приложению к указу об оказании помощи, составляет 117,866 тысячи белорусских рублей (около 62 тысяч долларов).
Как сообщили в пресс-службе, МЧС при содействии министерства иностранных дел поручено обеспечить доставку автомобильным транспортом гуманитарной помощи в Украину, а также организовать передачу гуманитарной помощи миссии Международного Красного Креста на Украине для распределения среди пострадавшего населения этой страны.
Согласно указу, подписанному ранее премьером Белоруссии Андреем Кобяковым, министерству финансов поручено выделить из республиканского бюджета средства, предусмотренные на финансирование расходов, связанных со стихийными бедствиями, авариями и катастрофами.