Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտնել է Կոնգոյի դեմոկրատական հանրապետության հյուսիս- արեւելքում Էբոլա վիրուսի հարուցած հիվանդության բռնկման մասին։
ԱՀԿ-ն տեղեկություններ ունի ինը կասկածելի դեպքերի մասին, այդ թվում երեքը՝ մահացու ելքով։ Վեց մարդ հոսպիտալիզացվել է։ ԱՀԿ հանձնաժողովը ժամանել է հիվանդության բռնկման վայր։
2014-ին Կոնգոյում Էբոլայից մի քանի տասնյակ մարդ է զոհվել։ Այն ժամանակ այդ հիվանդության բռնկումը մի շարք աֆրիկյան երկրներում հանգեցրել է ավելի քան 11 հազար մարդու մահվան։

Всемирная организация здравоохранения объявила о вспышке болезни, вызванной вирусом Эбола, в провинции Нижнее Уэле на северо-востоке Демократической Республики Конго, передает Euronews
ВОЗ располагает сведениями о девяти подозрительных случаях, в том числе три со смертельным исходом. Шесть человек с геморрагическими симптомами госпитализированы. В район вспышки заболевания направлена комиссия ВОЗ.
В 2014 г. в ДРК от Эболы погибли несколько десятков человек. Тогда же вспышка этого заболевания в ряде стран западной Африки привела к гибели более 11 тыс человек.