Եվրոպայի խորհրդի՝ մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Նիլս Մույժնիեկսը Վրաստանին կոչ է արել իրականացնել ադրբեջանցի լրագրող Աֆղան Մուխթարլիի հետ տեղի ունեցած միջադեպի արդյունավետ, արագ ու անկախ հետաքննություն։
«Ինձ ցնցել է այն, ինչ տեղի է ունեցել ադրբեջանցի լրագրող ու ակտիվիստ Աֆղան Մուխթարլիի հետ, որը ինչպես հայտնում են առեւանգվել է Վրաստանում ու բռնի տեղափոխվել Ադրբեջան, որտեղ հիմա նրան մեղադրում են ապօրինի սահմանահատման ու մաքսանենգության մեջ»,- հայտնել է նա։
Մույժնիեկսի խոսքով, Մուխթարլին լքել է Ադրբեջանը՝ կառավարության հետապնդումից խուսափելու համար։
«Նրա փաստաբանի խոսքով՝ Մուխթարլին պնդում է, որ առեւանգողներն իր գրպանի մեջ գումար են դրել, նաեւ դաժան են վարվել իր հետ։ Դա շատ լուրջ մեղադրանք է, որը պահանջում է սեւեռուն ուշադրություն ու շտապ արձագանք Վրաստանի իշխանությունների կողմից, որոնք պետք է իրականացնեն արդյունավետ, արագ ու անկախ հետաքննություն։ Մինչդեռ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է անհապաղ ազատ արձակեն պարոն Մուխթարլիին ու ապահովեն մարդու իրավունքների պաշտպանությունը՝ այդ թվում պաշտպանությունը կտտանքներից ու դաժան վարվեցողությունից»,- հայտնել է մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատարը։

Council of Europe Commissioner for Human Rights Nils Muiznieks urged Georgia to carry out an effective, rapid and independent investigation into incident with Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli.
“I am appalled by what happened to Afgan Mukhtarli, an Azerbaijani journalist and activist, who has reportedly been abducted in Georgia and forcibly taken to Azerbaijan, where he is now facing prosecution for illegal crossing of the border and smuggling. Mr. Mukhtarli had been living in Georgia since 2015, when he left Azerbaijan to escape the government’s repression of critical voices,” he said in a statement.
“According to his lawyer, Mr Mukhtarli affirms that money was put in his pocket by his abductors and alleges that they also ill-treated him. These are very serious allegations that require the utmost attention and urgent reaction by the Georgian authorities, which should carry out an effective, rapid and independent investigation into the events and take the necessary measures to act upon the results of the enquiry. In the meantime, Azerbaijan’s authorities must release Mr Mukhtarli without delay and ensure that he fully enjoys his human rights, including the protection from torture and ill-treatment.”