Գերմանիայի բունդեսթագը հավանություն է տվել Ինջիրլիկ թուրքական բազայից բունդեսվերի զինվորականների դուրս բերմանը։  «Մեծ կոալիցիայի» կուսակցությունների կողմից ներկայացված առաջարկն աջակցել են 569 խորհրդարանականներից 461-ը, հայտնում է DW
Զինվորականներին դուրս բերելու պատճառն այն է, որ Թուրքիան արգելում էր գերմանացի պատգամավորներին այցելել «Ինջիրլիկ» բազա՝ ներկայացնելով տարբեր պատճառաբանություններ՝ այդ թվում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձեւը, նաեւ պետհեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայից փախած զինվորականներին Գերմանիայում ապաստան տրամադրելը։
Այդ ավիաբազայում 2016-ի սկզբին տեղակայվել էր մոտ 270 գերմանացի զինծառայող, «Տորնադո» տեսակի վեց հետախույզ օդանավ, մեկ լիցքավորող օդանավ՝ Airbus A310 MRTT։ Դրանք աջակցում էին Սիրիայում ու Իրաքում ԻՊ-ի բազաների վրա օդային հարվածները, իրականացնելով հետախուզություն օդից ու լիցքավորելով օդանավերը։ Հիմա օդանավերն ու ռազմական կոնտինգենտը կտեղափոխվի Հորդանան։

Бундестаг  ФРГ  одобрил вывод военных бундесвера с турецкой авиабазы «Инджирлик». В поддержку предложения, внесенной партиями «большой коалиции», проголосовал 461 из 569 парламентариев, передает DW
Причиной ухода стали запреты турецкого правительства на посещение немецкими парламентариями «Инджирлика». В качестве обоснований выдвигались различные поводы, в частности принятие бундестагом резолюции о признании Геноцида армян. Следующим поводом стало предоставление Берлином политического убежища турецким военным, бежавшим из страны после попытки путча.
На этой авиабазе с начала 2016 года были размещены около 270 немецких военнослужащих, шесть самолетов-разведчиков «Торнадо», оборудованных специальной оптикой, один самолет-заправщик Airbus A310 MRTT. Они поддерживали воздушные удары по базам террористической группировки «Исламское государство» в Сирии и Ираке, осуществляя разведку с воздуха и дозаправку самолетов. Теперь самолеты и воинский контингент будут перебазированы в Иорданию.