ԱՄՆ կոնգրեսի անդամները կմասնակցեն խոսքի ազատության պաշտպանության բողոքի ակցիային։ Ակցիայի կազմակերպիչները Թուրքիայի նախագահի թիկնապահաների հարձակման զոհերն են՝ Վաշինգտոնում Անկարայի դեսպանատան մերձակայքում։ Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը։
«Ոտքի, հանուն խոսքի ազատության» կարգախոսով ակցիան տեղի կունենա հուլիսի 19-ին։ Բողոքի ակցիային կմասնակցեն կոնգրեսականներ Դանա Ռոհրաբահերը, Ջիմ Մաքհովերնը եւ Դեյվ Թրոթը։
Հիշեցնենք, որ Վաշինգտոնի ոստիկանությունը 18 անձնանց ձերբակալության թույլտվություն է տվել, որոնք մեղադրվում են մայիսի 16-ին Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան մերձակայքում խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակվելու մեջ։ Դրանց թվում են Թուրքիայի նախագահի 9 անվտանգության աշխատակիցներ եւ 3 թուրք ոստիկաններ։

Члены Конгресса США примут участие в акции протеста в защиту свободы слова, которую организуют жертвы нападения охранников президента Турции около резиденции посла Анкары в Вашингтоне. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки.
Акция пройдет 19 июля под лозунгом «Вставай за свободу слова». В протесте примут участие конгрессмены Дана Рохрабахер, Джим Макговерн и Дэйв Трот.
Напомним, что полиция Вашингтона представила ордер на арест 18 лиц по обвинению в нападении на мирных протестующих рядом с резиденцией посла Турции в Вашингтоне 16 мая. В их числе 9 сотрудников безопасности и 3 турецких полицейских.