Ամերիկյան հետախուզության ներկայացուցիչները համարում են, որ Փհենյանը արդեն հաջորդ տարի կունենա միջմայրցամաքային հրթիռ, որն ունակ կլինի կրել միջուկային մարտագլխիկ։ Ըստ ԱՄՆ ռազմական հետախուզության գործակալության գնահատականի, երկու տարվա ընթացքում Հյուսիսային Կորեան հնարավորություն կունենա միջուկային զենքի օգնությամբ հարված հասցնել Հյուսիսային Ամերիկայի քաղաքներին։ Գնահատականի հիմքում Հյուսիսային Կորեայի վերջին հրթիռային փորձարկումներն են, գրում է Washington Post-ը։
Ըստ պարբերականի, պաշտոնյաները, որոնք ծանոթացել են հետախուզության գնահատականի հետ, հանգել են այն եզրակացության, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը կկարողանա պատրաստել «ՄԲՀ հուսալի միջուկային ծրագիր» հաջորդ տարի։ Նախօրեին Ներկայացուցիչների պալատի ԶՈՒ հարցերով հանձնաժողովը փակ նիստ է անցկացրել՝ քննարկելու համար Հյուսիսային Կորեայի միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների զարգացումը։ «Հուլիսին չորրորդ փորձարկման ակնհայտ հաջողությունը տագնապահարույց է,քանի որ Հյուսիսային Կորեան ձգտում է միջուկային զենքի միջոցով ԱՄՆ-ին սպառնալիքի ներքո պահելուն»,- ասել է նիստից հետո կոնգրեսական Մակ Թոնբերին։
Թոնբերին պնդում է, որ Պենտագոնի բյուջեն ՀՕՊ մասով ավելացնա մինչեւ 2․5 մլրդ դոլար ու համարում է, որ Կոնգրեսն ու Թրամփի վարչակազմը պետք է «ձեռնարկեն վճռորոշ, արագ քայլեր, որպեսզի պաշտպանեն ԱՄՆ-ին ու դաշնակիցներին»։

Представители американской разведки считают, что Пхеньян получит межконтинентальную ракету, способную нести ядерную боеголовку уже в следующем году.  Согласно оценке Агентства военной разведки США  в течение двух лет Северная Корея получит возможность нанести удар по городам Северной Америки с помощью ядерного оружия. Оценка основана на недавних ракетных испытаниях Северной Кореи, пишет AP со ссылкой на Washington Post.
Согласно изданию, чиновники, которые ознакомились с оценкой разведки, пришли к выводу, что северокорейский лидер Ким Чен Ун сможет подготовить «надежную ядерную программу МБР» к будущему году.  Накануне  комитет по вопросам ВС Палаты представителей провел  закрытое заседание, чтобы обсудить развитие межконтинентальных баллистических ракет Северной Кореи.  «Очевидный успех четвертого испытания в июле - тревожное событие, так как Северная Корея стремится  к тому, чтобы держать США под угрозой с помощью ядерного оружия», - заявил после заседания конгрессмен Мак Тоннберри.
Торнберри настаивает на увеличении бюджета Пентагона по части ПВО до$2,5 млрд.  и считает, что  Конгресс и администрация Трампа должны «предпринять решительные, быстрые шаги, чтобы защитить  США и союзников».
Пентагон расширяет свой арсенал противоракетного оружия, базирующегося на  Аляске, от 32 до 40 наземных перехватчиков.  В дополнение к четырем в Калифорнии.