Հոգեբանական աջակցությունը ծառայությունն անհրաժեշտ է պետության կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում, առավել եւս՝ բանակում: Օգոստոսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց հոգեբան Ռուբեն Աղուզումցյանը:
Նրա խոսքով՝ խորհրդային տարիներին ռազմական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում հատուկ ֆակուլտետներ կային, որտեղ, այսպես կոչված, քաղաշխատողների էին պատրաստում: «Իրականում նրանք հոգեբաններ էին: Խորհրդային միության փլուզումից հետո այս ամենը վերացավ: Հիմա, սակայն, հայկական զինված ստորաբաժանումներում հոգեբանների հաստիքներ կան, բայց հոգեբաններ չկան»,- նշեց մասնագետը:
Ըստ Աղուզումցյանի՝ հոգեբանների թիվը հայոց բանակում բավարար չէ մի քանի պատճառներով: Նախ՝ ԵՊՀ-ի հոգեբանության ֆակուլտետ ընդունվողների 95.5%-ն աղջիկներ են: «Հայկական մտածելակերպն ու աղջիկը բանակում այնքան էլ համատեղելի հասկացություններ չեն: Իսկ տղամարդ հոգեբանների թիվը մեծ չէ»,- ամփոփեց Ռուբեն Աղուզումցյանը:

Психологическая служба поддержки необходима во всех сферах жизнедеятельности государства, и тем более в армии. Об этом на встрече с журналистами 3 августа заявил психолог Рубен Агзумцян.
По его словам, в советский период в военных высших учебных заведениях были специальные факультеты, где готовили так называемых политработников. «На самом же деле это были психологи. Потом, после развала советского государства, все это уничтожилось. Сейчас, однако, в армянских армейских подразделениях есть штаты психологов, но нет самих психологов», - посетовал специалист.
Как отметил Агзумцян, армейских психологов в армянской армии не хватает по нескольким причинам. Но основная причина заключается в том, что 95,5% поступающих учиться  на Факультет психологии ЕГУ – девушки. «В принципе армянский менталитет и девушка в армии – не очень совместимые понятия. А парней психологов почти нет», - заключил Рубен Агзумцян.