Եմենում ռազմական գործողությունների 2 տարիների ընթացքում զոհվել է ավելի քան 5 հազար խաղաղ բնակիչ։ Այս մասին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 36-րդ նստաշրջանում ելույթ ունենալիս ասել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Զեյդ Ռաադ ալ Հուսեյնին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
Նրա խոսքով՝ մեծամասնությունը զոհվել է Սաուդյան Արաբիայի ղեկավարած միջազգային կոալիցիայի ավիահարվածներից։ «Օգոստոսի 30-ի տվյալներով՝ իմ գրասենյակը հաստատել է 5144 խաղաղ բնակչի զոհվելու փաստը։ Ավելի քան 8749 մարդ էլ հակամարտության սկզբից վիրավորվել է։ Իրական թվերը կարող են շատ ավելի մեծ լինել։ Ավիահարվածները շարունակում են խաղաղ բնակչության մահվան հիմնական պատճառ մնալ»,– ասել է նա։
Զեյդ Ռաադ ալ Հուսեյնին նշել է, որ Եմենում ապրիլի սկզբից բռնկված խոլերայի համաճարակը բուժհաստատությունների վրա հակամարտության կողմերի անհամաչափ գրոհների եւ շրջափակման անմիջական հետեւանքն է։

За два года военных действий в Йемене погибли более пяти тысяч мирных граждан. Об этом заявил Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль Хуссейн, выступая на открытии 36-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве, сообщает РИА Новости.
По его словам, большинство погибло вследствие авиаударов международной коалиции, возглавляемой Саудовской Аравией. «По данным на 30 августа мой офис подтвердил гибель порядка 5144 мирных граждан и свыше 8749 ранений с начала конфликта. Реальные цифры могут быть значительно выше. Авиаудары коалиции продолжают оставаться основной причиной гибели мирных жителей, включая детей», — сказал он.
Глава УВКПЧ ООН также отметил, что эпидемия холеры, начавшаяся в Йемене в апреле этого года, стала прямым следствием непропорциональных атак сторон конфликта на медицинские учреждения и другие защищенные объекты, а также следствием осад, блокад и ограничений на передвижения.