Շատ սիրիահայեր, որոնք պատերազմի ընթացքում տեղափոխվել էին այլ երկրներ, կամաց-կամաց վերադառնում են Սիրիա: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 18-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սիրիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Ժիրայր Ռեիսյանը:
Հայ պատգամավորի խոսքով, պատերազմի ծանր տարիներից հետո Սիրիան վերականգնվում է:
«Սիրիահայերը պատերազմի տարիներին տեղափոխվել էին տարբեր երկրներ, ես սա գաղթ չեմ համարում, այլ տեղափոխություն՝ անվտանգությունից ելնելով: Մարդիկ ոչ միայն երկրից են դուրս եկել, այլեւ վտանգի մեջ գտնվող քաղաքներից առավել անվտանգ վայրեր էին տեղափոխվել: Այժմ տեղեկություններ ունեմ, որ շատ սիրիահայեր են վերադարձել Հալեպ, այդ թվում, եվրոպական երկրներից, Հայաստանից, անգամ Ավստրիալայից ընտանիքներ կան, որոնք վերադարձել են: Իհարկե, խնդիրներ կան, սակայն պայմանները բարելավվում են»,- ասաց Ժիրայր Ռեիսյանը:
Հայ պատգամավորը հույս ունի, որ առաջիկայում վերադարձողներն ավելի շատ կլինեն, քանի որ երկիրը կայունանում է: Ժիրայր Ռեիսյանը հայտնեց նաեւ, որ Հալեպում ներկայումս բնակվում է մոտ 18 հազար հայ, իսկ ամբողջ երկրում հայերի թիվը հասնում է շուրջ 28 հազարի:

Многие сирийские армяне, которые в ходе военных действий переехали в другие страны, постепенно возвращаются в Сирию. Об этом заявил в беседе с журналистами в Ереване 18 сентября депутат-армянин парламента Сирии Жирайр Реисян.
По его словам, страна восстанавливается. «За годы военных действий многие сирийские армяне переехали в другие страны, исходя из целей безопасности. Но сейчас имеется информация о том, что многие армяне вернулись в Алеппо, в том числе из Европы, Армении и даже из Австралии. Конечно, проблемы существуют, но условия улучшаются», - сказал Реисян, который надеется на то, что число возвращающихся в ближайшее время увеличится. По словам депутата-армянина парламента Сирии, сейчас в Алеппо проживают примерно 18 тысяч армян, а по всей стране – около 28 тысяч.