Չինաստանի Դունհուան քաղաքում սեպտեմբերի 19-ին բացվել է մեդիահամագործակցության «Մեկ ճանապարհ, մեկ գոտի 2017» մեդիա ֆորումը։
Ֆորումին մասնակցում են 126 երկրների 265 լրատվամիջոցներ։ Սա 2014 թվականից սկսած՝ արդեն 3-րդ նմանատիպ ֆորումն է, որն ընթանում է Չինաստանի «Ժենմին Ժիբաո» պետական գործակալության հովանու ներքո։ Կոնֆերանսը կոչված է Չինաստանի կողմից գործարկված ներ մետաքսի ճանապարհի երկրների լրատվամիջոցների հետ կապեր հաստատելուն եւ դրա զարգացմանը:
Հայաստանից ֆորումին մասնակցում են 3 լրատվամիջոցների, այդ թվում՝  NEWS.am–ի  Նոյյան տապան գործակալության եւ Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության ներկայացուցիչները։
Ֆորումին մասնակցում են հայտնի քաղաքական գործիչներ, գործարարներ, փորձագետներ։ Օրակարգում է գլոբալ կապը, կառավարության եւ ձեռնարկությունների դերը, առողջությունը, թվային տնտեսությունը, զբոսաշրջություն ու մշակութային կապերը։

В китайском городе Дуньхуан 19 сентября открылся Форум сотрудничества СМИ «Один пояс, один путь 2017».
В форуме принимают участие представители 265 СМИ из 126 стран. Это уже третий подобный форум с 2014 года, проходящий под эгидой китайской «Жэньминь жибао» в рамках инициативы экономического пояса Шелкового пути «Один пояс, один путь».
От Армении в форуме принимают участие три представителя СМИ, в их числе представитель Новости Армении- NEWS.am, агентства Ноян Тапан и Общественного телевидения Армении..
В форуме также принимают участие известные политические деятели, бизнесмены и эксперты. На повестке дня глобальная связь, роль правительства и предприятий, здоровье, цифровая экономика, туризм и культурные связи.