Չինաստանի Դունհուան քաղաքում սեպտեմբերի 19-ին բացվել է մեդիահամագործակցության «Մեկ ճանապարհ, մեկ գոտի 2017» մեդիա ֆորումը։
Ֆորումին մասնակցում են 126 երկրների 265 լրատվամիջոցներ։ Սա 2014 թվականից սկսած՝ արդեն 3-րդ նմանատիպ ֆորումն է, որն ընթանում է Չինաստանի «Ժենմին Ժիբաո» պետական գործակալության հովանու ներքո։ Կոնֆերանսը կոչված է Չինաստանի կողմից գործարկված ներ մետաքսի ճանապարհի երկրների լրատվամիջոցների հետ կապեր հաստատելուն եւ դրա զարգացմանը:
Հայաստանից ֆորումին մասնակցում են 3 լրատվամիջոցների, այդ թվում՝  NEWS.am–ի  Նոյյան տապան գործակալության եւ Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության ներկայացուցիչները։
Ֆորումին մասնակցում են հայտնի քաղաքական գործիչներ, գործարարներ, փորձագետներ։ Օրակարգում է գլոբալ կապը, կառավարության եւ ձեռնարկությունների դերը, առողջությունը, թվային տնտեսությունը, զբոսաշրջություն ու մշակութային կապերը։

The 2017 Media Cooperation Forum on Belt and Road has kicked off in Dunhuang, a city in Chinese province of Gansu.
The forum brought together 265 media representatives from 126 countries. This is the third international media forum since 2014 hosted by the People’s Daily within Belt and Road economic initiative.
Three representatives of Armenia: representative of Armenian News-NEWS.am , Noyan Tapan agency and Public Television of Armenia are participating in the event.
Politicians, business leaders and experts are participating in the forum. Global communication, the role of government and enterprises, healthcare, digital economy, tourism and cultural ties are on the agenda.