ՀԱՊԿ յուրաքանչյուր անդամ իր խնդիրներն է լուծում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությունը:
«Գաղտնիք չէ, որ կազմակերպության մասնակիցների միջեւ խորը հակասություններ են լինում, եւ կազմակերպության յուրաքանչյուր անդամ հետապնդում է իր սեփական նպատակները: Դաշնակիցների հանդեպ իերնց շահերին հակասող դիրքորոշում է արտահայտվում», - նշել է փորձագետը՝ հիշեցնելով, որ ավելի վաղ պետության ղեկավարը նշել էր, որ որոշ դաշնակիցներ իրենց գործընկերների համար անհասկանալի դիրքորոշում են հայտնում:
Նշենք, որ ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսի նախագահը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարին հավաստիացրել է, որ պատրաստ է «աջակցել Ադրբեջանի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցում»:

Каждый участник ОДКБ решает какие-то свои задачи. Об этом заявил военный эксперт Аркадий Григорян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am заявление президента Беларуси Александра Лукашенко, сделанное на встрече с министром обороны Азербайджана.
«Не секрет, что между участниками организации нередко проявляются глубокие противоречия, и каждый член организации преследует собственные цели. В отношении союзников демонстрируется противоречащая их интересам позиция», - отметил эксперт, напомнив, что ранее глава государства отметил, что некоторые союзники демонстрируют точку зрения, непонятную для партнеров.
Отметим, что президент Беларуси, страны-члена ОДКБ, заверил министра обороны Азербайджана в готовности «помочь в обеспечении безопасности народа Азербайджана».