Քենիայում ցուցարարների եւ ոստիկանների միջեւ բախումների հետեւանքով, չորս մարդ հրազենային վնասվածք է ստացել: AP-ի տվյալներով` ոստիկանությունը Քիսումի քաղաքում ցուցարարներին ցրելու համար արցունքաբեր գազ եւ զենք է կիրառել: Նրանք նոր ընտրություններից առաջ պահանջել են ընտրական հանձնաժողովի բարեփոխումները:
Ընդդիմության առաջնորդ Ռայլա Օդինգան հոկտեմբերի 26-ին կայանալիք նոր նախագահական ընտրություններին հանել է իր թեկնածությունն ՝ասելով, որ առանց բարեփոխումների քվեարկության ժամանակ կծագեն նույն խնդիրները, ինչ նախորդ ընտրություններում:
Գերագույն դատարանը խախտումների պատճառով նախագահ Ուխուրու Քենյաթիի վերընտրությունը չեղյալ է համարել:
Ընդդիմության ղեկավարները կոչ են արել կողմնակիցներին ընտրական հանձնաժողովի դեմ բողոքի ցույցերը շարունակել:

В Кении в результате столкновений участников акции протеста и полицейских огнестрельные ранения получили четыре человека. Как сообщает AP, полиция применила слезоточивый газ и оружие для разгона протестующих в городе Кисуму. Они требовали реформ избирательной комиссии перед новыми выборами.
Лидер оппозиции Райла Одинга отозвал свою кандидатуру на новых президентских выборах, которые должны пройти 26 октября, заявив, что без реформ голосование столкнется  с теми же проблемами, что и в ходе прошлых выборов.  Верховный суд аннулировал переизбрание президента Ухуру Кеньятты в августе, сославшись на нарушения.
Лидеры оппозиции призвали сторонников продолжить запланированные протесты против избирательной комиссии.